Unikátní výstava snímků renomovaného fotografa Davida Krause, jejímž cílem je představit veřejnosti vybrané vynálezy a objevy, které pro ženy znamenaly zásadní přelom a zjednodušení jejich života, je od 30. dubna do 14. května 2010 nově k vidění v pasáži Obchodního centra Letňany. Veřejnosti je zdarma přístupna každý den od 10:00 do 21:00.
Na vystavených fotografiích představují tři populární herečky Mahulena Bočanová, Adéla Gondíková a Markéta Hrubešová 12 převratných výrobků, které změnily život žen po celém světě: elektrickou pračku, vysavač, napařovací žehličku, vysoušeč vlasů, moderní podprsenku, řasenku, rtěnku, kufr na kolečkách, nylonové punčochy, teflon, kalhotový kostým a mikrovlnnou troubu.
Před svým přemístěním do Letňan byly fotografie vystaveny v obchodním centru Arkády Pankrác
Napařovací žehlička
Vynález termostatu (1936) byl zásadní událostí v dějinách žehlení, jelikož umožnil významně omezit nehody v důsledku přehřátí. Zlepšila se i kontrola výstupu páry, a tak byly odstraněny všechny překážky vedoucí k triumfu napařovací žehličky, která zvýšila efektivitu celého procesu žehlení a zkrátila čas trávený domácími pracemi.
Adéla Gondíková: „Je zvláštní, že sto let po konci věku páry je právě pára nejužitečnějším pomocníkem při žehlení. Proč vlastně skončily parní lokomotivy?“
Mikrovlnná trouba
První mikrovlnná trouba byla skutečným dinosaurem – vážila 350 kg a její výška dosahovala 1,6 metru. Tepelná úprava je v mikrovlnné troubě prováděna za pomoci elektromagnetického záření, které v pokrmu rozkmitá částice, zejména molekuly vody. Přitom mikrovlny pronikají dovnitř pokrmu a tím dochází k velmi rychlému zahřátí.
Adéla Gondíková: „Nepoužívám mikrovlnku příliš často, ale když spěchám, je k nezaplacení.“
Moderní podprsenka
Když si Mary Phelps Jacobová nechala v druhé dekádě 20. století patentovat svůj vynález, tedy první moderní podprsenku, spustila lavinu změn, které měly závratný vliv na vzhled žen a jejich styl oblékání. Zpočátku byla podprsenka vnímána pouze jako funkční část oblečení, dnes je však praktickým i módním doplňkem každé ženy.
Mahulena Bočanová: „Žádný kus oblečení nedokáže s tělem takové divy. Magie skrytá v subtilním kusu látky.“
Kalhotový kostým
Kostýmek je možno považovat za nejvýraznější symbol ženské rovnoprávnosti ve 20. století. Od poloviny 20. let začaly ženy nosit kalhoty i mimo sportoviště, aby zdůraznily posun své společenské a ekonomické role. Coco Chanel byla první ženou, která zařadila kalhotový kostým do šatníku moderní dámy.
Markéta Hrubešová: „Ač je původně mužskou záležitostí, kalhotový kostým by neměl chybět v šatníku žádné opravdové ženy. Ženskost vychází z ženy, ne z oblečení.“
Kufr s kolečky
Sedmdesátá léta přinesla cestujícím ohromnou inovaci, díky které se cestování s kufry stalo příjemnějším. Ženy tak dnes mohou snadno manipulovat i s těžkými zavazadly. Jen kdyby kufry byly ještě bezedné...
Adéla Gondíková: „Zavazadlo na kolečkách – proč vlastně nikoho tak jednoduchá věc nenapadla dříve?“
Nylonové punčochy
Historie punčoch může být vystopována až do starověku. V průběhu 20. století, díky vynálezu nylonu, se nošení punčoch stalo opět populárním. Ke skutečnému průlomu došlo v šedesátých letech, kdy byl vyvinut speciální materiál lycra, umožňující výrobu punčoch, které elasticky obtáhly nohu a byly naprosto beze švů.
Markéta Hrubešová: „Všechny je považujeme za samozřejmost. Nikdo nepřemýšlí, kdy a odkud se vzaly. Možná právě to vystihuje jejich význam více než cokoli jiného.“
Teflon®
Tento mimořádný plast byl objeven náhodou Royem Plunkettem, chemikem společnosti DuPont, který experimentoval s plyny pro chladicí zařízení. Dostal jméno Teflon®. Jeho existence byla několik let považována za vojenské tajemství, neboť hrál významnou roli v amerických pokusech s jadernou bombou. Jeho vývoj pro použití v domácnosti začal roku 1946 a o deset let později představili Francouzi první pánve na smažení s nepřilnavou vrstvou zabraňující připálení.
Adéla Gondíková: „Vaření miluji a bez teflonky by to bylo dost obtížné. Tomu říkám revoluce v kuchyni!“
Rtěnka
První rtěnka, jak ji známe v současnosti, byla představena roku 1915. Tyčinka krytá nábojnicově vypadající trubičkou byla inspirována zbrojním průmyslem, zejména pak kónickým tvarem nábojnic. Přestože již od počátku století existovaly rtěnky ve tvaru tužky, nový tvar a vysouvací provedení byly jednoznačně funkčnější a respektovaly požadavky uživatelek, protože dovolovaly snazší a plynulejší aplikaci na rty.
Mahulena Bočanová: „Rudý otisk rtů je nejromantičtější vzkaz, který může žena vyslat. Bez ní by to prostě nešlo.“
Elektrická pračka
Byla vynalezena na počátku 20. století. Elektrické pračky byly propagovány v novinách a diskutovalo se o nich již od roku 1904. První model znamenal pro ženy pouze malou pomoc, ale o několik desetiletí později se vylepšená verze rozšířila do všech domácností.
Mahulena Bočanová: „Týdně mi praní zabere asi dvě hodiny. Kdyby neexistovala pračka, byly by to dvě hodiny každý den. Proto je pračka jednou z mých nejoblíbenějších inovací!“
Vysoušeč vlasů
První opravdový vysoušeč nazvaný Cyclone, který měl vyřešit problém mokrých vlasů, byl uveden na americký trh v roce 1920. Návrhy prvních přístrojů nebyly zcela vzdáleny od těch, které známe dnes. Vysoušeče s vyměnitelnými nástavci, které usměrňovaly proud vzduchu a umožnily ženám stát se svými vlastními stylistkami, se objevily v padesátých letech.
Markéta Hrubešová: „Souboj s časem je nelítostný a obvykle marný, ale díky malým zázrakům, jako je vysoušeč, se nám alespoň občas daří zvítězit.“
Řasenka
Za přitažlivé řasy můžeme poděkovat T. L. Williamsovi, který řasenku vyrobil v roce 1913 smícháním černého uhelného prachu s bílou vazelínou. Tehdy ještě asi vůbec nikdo netušil, že tato bizarní směs bude jednou tajnou zbraní všech žen.
Mahulena Bočanová: „Nohy, dekolt, pozadí ... Ne, tou nejpřitažlivější částí ženského těla jsou krásné, výrazné oči. Věřte mi.“
Vysavač
První elektrický vysavač zkonstruoval Huber Cecil Booth, anglický strojní a stavební inženýr. Tento impozantní přístroj byl usazen na voze taženém čtyřspřežím. Stroj byl neskutečně hlučný, stal se však velkolepou novinkou. Vývoj vysavače pokračoval v USA, kde údržbář jménem Murray Spengler, jenž trpěl alergií na prach, vytvořil pomocí povlaku na polštář první model, u kterého byl použit princip se sáčkem pro zadržení prachu.
Markéta Hrubešová: „Správně se má asi říkat 'vysavač', ale vždycky jsem používala slovo lux. Co mám říct mámě, když zavolá – 'vysávám'?“
Přijďte si udělat procházku časem a seznámit se s největšími milníky v dějinách žen!