Nový projekt Pavly Scerankové (*1980) tematizuje lidský sen, jenž se mnohdy stává neodbytným a naléhavým. Proto se autorka rozhodla nalézt smysl jeho sdělení a rekonstruovat jej pomocí projekce a interaktivního objektu.
Výstava s názvem Zpráva z neokortexu umožňuje divákovi nahlédnout
do prostoru „nevědomí“ a zároveň mu ponechává místo k vlastnímu výkladu, nadsázce a hře. A to i za tu cenu, že se jedná o hru mrazivou, vedoucí
k nepochopení, nebo jenom k částečnému porozumění sobě samotnému.
Fyzickou konfrontací s tvarově nejednoznačným objektem a vizuálním prožitkem vzniká v našich myslích vlastní obraz, jenž je skutečným sdělením mladé umělkyně.
Objekt Sceranková koncipovala jako geometrickou kinetickou sochu, které se návštěvníci mohou dotýkat a roztáčet ji po jejím kruhovém obvodu. Zapojením do „hry“ získává Observatoř lidský rozměr, při němž si lze vyzkoušet, co se stane, když se zhmotní sen, a my jej ve svém „reálném“ světě můžeme částečně ovládat.
Název výstavy odkazuje k fyziologickému hledisku snění, kdy lidský mozek vytváří z nervových vln a signálů příběh. Před započetím REM fáze se mozek aktivuje pomocí neuronů a náhodné nervové signály interpretuje. Tento děj se odehrává v mozkové kůře, zvané „neokortex“, která se pokouší z nervových vln a signálů vytvořit nejlepší možný příběh.
Pavla Sceranková je absolventkou ateliérů konceptuální a intermediální tvorby Akademie výtvarných umění v Praze. Tam v současné době pokračuje také v doktorandském studiu pod vedením Vladimíra Skrepla.
Výstava se koná ve dnech 10. 3. – 10. 4. 2011, út-ne 10.00-18.00, Dům U Zlatého prstenu, Týnská 6,
Praha 1-Ungelt
Zdroj: Galerie hlavního města Prahy
Vendi V.
ChytráŽena.cz