Lidé válčí od počátků věků. Někteří kvůli moci, jiní kvůli slávě a ještě jiní kvůli cti... Někteří válčí pro lásku.
Brad Pitt hraje v epickém příběhu plném vášně, hrdinství, zrady a války, který si vyprávěly všechny generace už od úsvitu civilizace – v příběhu bitvy o Tróju.
Tisíc let před Kristem unáší trojský princ Paris (Orlando Bloom) legendární řeckou krásku Helenu, královnu Sparty (Diane Krugerová). Tak začíná válka vedená hrdiny, jako byli Achilles (Brad Pitt) a Hektor (Eric Bana), která zničí antický svět.
Hlavní role filmu Trója – Brad Pitt – Achilles
Kvůli roli ve filmu Trója prý přestal kouřit Bradu Pittovi trvalo šest měsíců, než dosáhl neuvěřitelné fyzické kondice potřebné pro ztvárnění Achillea. Brad Pitt o filmu Trója: „Homér si skvěle poradil se zobrazováním této postavy v jemných náznacích, především vzhledem ke skutečnosti, že Iliadu nevypráví lineárně. Charakter Achillea se odkrývá pozvolna. V jednu chvíli si myslíte, že je to chladnokrevný zabiják, a v příštím momentě se Homér vrátí v čase, aby ukázal jinou stránku jeho osobnosti, a vy najednou zjišťujete, že v minulosti jeho kroky vedla i hluboká lidskost a vznešenost. Takže je to tento konflikt a tyto rozpory, které Homér odkrývá čtenářům tak, aby stvořil nadpozemskou bytost.” Brad Pitt utrpěl při natáčení filmu Trója šok. Natáčení scény provokativního a bolestného setkání Priama (Peter O´Toole) a Achillea (Brad Pitt) představuje jeden z nejsilnějších momentů příběhu. Před natáčením tohoto intimního dialogu přesunul režisér Petersen štáb filmu Trója do hotelového tanečního sálu v Mexiku. Chtěl tak zajistit absolutní klid, aby se herci mohli soustředit bez jakéhokoli vyrušování. A tyto přípravy se vyplatily. „Byl tam takový klid,” vzpomíná Petersen. „Na to nikdy nezapomenu. Brad zůstal po dokončení scény sedět a byl v šoku.“
O filmu Trója
Hlavní štáb filmu Trója čítal přes 350 členů.
Pro film Trója bylo postaveno přes tisíc různých lodí.
8 000 kostýmů a 10 000 párů obuvi bylo navrženo a vyrobeno za neuvěřitelně krátkou dobu 4 měsíců.
Štáb filmu Trója musel v Mexiku vycvičit přibližně 1250 osob – 250 Bulharů, 1000 Mexičanů pro bojové scény.
Krvavé inovace – štáb vyrobil pneumaticky ovládané loutky s umělými končetinami, těly, hlavami i hrudníky. Využity byly např. ve scénách, kdy vůz někomu přejede nohy nebo kdy meč projde přímo skrz hrudník.
Umělé části těl byly vytvořeny v několika vrstvách.Kosti byly vytvořeny z pryskyřice a pěny, na svaly použili výtvarníci vosk s vnitřní výztuží. Končetiny byly naplněny divadelní krví a pokryty silikonovou kůží.
Kromě pohyblivých figurín vytvořili výtvarníci 30 nahých těl, 30 spálených těl a 30 sad řeckého a trojského oblečení.
Film Trója přinesl unikátní vynález. Do země byly zapuštěny trysky naplněné melounovou dužinou a kečupem, které čas od času vystřelovaly kousky hmoty skrz rudou mlhu mezi lidmi, takže vzduchem neustále létala spousta krve.
Budování Tróje na ostrově Malta – podílelo se na něm více než 500 maltských dělníků a 200 britských dělníků.
Pro scénu filmu Trója, v níž kavalkáda Apollónských stráží doprovází skrz město Hektora a Parida, kteří poprvé představují Helenu Trójanům, bylo oblečeno, nalíčeno a učesáno jeden tisíc dvě stě komparsistů.
Trojský kůň
vytvořilo jej 12 sochařů, kteří koně vyřezali z polystyrenu. Vyřezal se ze dvou částí. Tak obrovskou sochu nebylo možné umístit vcelku do žádného přepravního kontejneru.
První kus byl polovina koně s nohama a základnou, druhá horní polovina s hlavou a hrudníkem. Celý kus pohromadě viděli sochaři až o tři měsíce později na Maltě.
Byl vytvořen z oceli a skleněných vláken, aby vypadal jako dřevěný. Na výšku měl 38 stop a vážil 11 tun.
Vypálení Tróje
Jedna z posledních fází natáčení filmu Trója. Tým pro zvláštní efekty filmu Trója připojil k pěti nádržím s tekutým propanem kilometry plynového potrubí a rozmístili je po celém filmovém městě Trója. K ovládání použili systém 350 samostatných ventilů. Každá nádrž měla kapacitu 5000 litrů plynu
Finální bitva filmu Trója
Trvá od začátku do konce asi deset minut, natáčela se však 4 týdny. Pro tuto scénu se vyrobilo 20 000 šípů. 3 000 mečů, 3 000 kopí, 4 000 štítů. Natáčela se v mexickém Los Cabos. Na rozloze 2 800 akrů – toto místo představovalo okolí Tróje 230 dělníků stavělo řecké lodě, úchvatný Apollónův chrám a hradby města.
Jednalo se o nejnáročnější projekt produkčního týmu filmu Trója. Připravit místo pro hradby na mexickém pobřeží bylo složité. Komplikací se staly tisíce akrů křovin a kaktusů. Bylo potřeba toto místo „vyčistit“.
Produkce musela najmout botaniky, aby spočítali a roztřídili kaktusy a každý z nich označili. Poté bylo třeba ručně odstranit čtyři tisícovky kaktusů a přesadit je do školek a udržovat v dobrém stavu, dokud neskončí natáčení. Poté byly všechny opět zasazeny zpět na původní místa.
Dále byli najati dva odborníci na želvy, které obývaly pláž. Odborníci byli neustále přítomni na pozemku a hlídali pláž 24 hodin denně, sedm dní v týdnu po dobu šesti měsíců, po kterou trvalo natáčení filmu Trója. Když objevili želvy kladoucí vejce, vejce posbírali a přemístili je do oplocené inkubační oblasti. A když se pak želvičky o pětačtyřicet dní později vylíhly, přenesli je na pobřeží a tam je vypustili.
Na vnější hradby a bránu města bylo potřeba dvě stě tun sádry, stavba trvala 4 měsíce. Hradby byly dlouhé pět set stop, průměrná výška 40 stop. Hradby byly později digitálně prodlouženy o několik mil.
Před ukončením natáčení filmu Trója zasáhl jižní cíp poloostrova Bajo, tedy i Los Cabos hurikán Marty. Filmové kulisy utrpěly veliké škody, mezi které se počítalo i zhroucení prostředních dvou třetin hradeb Tróje. Znovupostavení hradeb trvalo více než měsíc.
Výrobní tým musel studovat historii. Přesto museli filmovou Tróju přizpůsobit podmínkám natáčení. Byla mnohem větší a „vizuálně zajímavější“.
Výrobní tým studoval především materiály, které byly k dispozici v Britském muzeu, a využíval sbírek předmětů vykopaných v archeologických nalezištích v Turecku, kde se podle většiny odborníků kdysi nacházelo město Trója. „Trója byla ve skutečnosti mnohem menší, než jakou jsme ji nakonec stvořili. Byl to opravdu omezený prostor,” říká designér. „Ale skutečně tu byly vybudovány vnější hradby a uvnitř města stál vnitřní palác. Městské domy byly povětšinou jednopodlažní, měly plochou střechu a byly postavené z hlíny. Takže v tomto ohledu jsme museli prostředí trochu obohatit, aby bylo vizuálně zajímavější.”
Filmová Trója vznikla na ostrově Malta. Většina interiérů ve Velké Británii. Místo pro natáčení bitvy byl ale problém. Filmaři se museli rozhodnout, které ze tří míst (Londýn, Malta nebo Mexiko) je pro natáčení filmu nejvhodnější. Většina interiérů byla postavena ve zvukových studiích Shepperton 40 mil od Londýna, ale „živé“ město Trója se do studií nevešlo. „Malta je krásný ostrov s překrásnými útesy a skalami. Místo, kde jsme chtěli postavit Tróju, bylo úžasné,” vzpomíná produkční Diana Rathbunová. „Neměli jsme však k dispozici dostatečně rozlehlé pláže, na kterých by naši počítačoví grafici mohli nechat zakotvit tisíc lodí, ani dost neupraveného prostoru, kde by se mohly utkat armády čítající celkem 75 000 mužů. Nakonec jsme se rozhodli pro Mexiko, které splňovalo všechny naše požadavky.”
ZUZI
Chytrá Žena.cz