Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Velký roční horoskop na rok 2025Velký roční horoskop na rok 2025 Jarní prázdniny 2025 – termínyJarní prázdniny 2025 – termíny
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 18.01. 2025
Dnes má svátek Vladislav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Škampovo kvarteto a Iva Bittová zhudebnili Moravu

11. 04. 2012 | Novinky
Nespoutaná energie lidové hudby je velkou tvůrčí inspirací nového alba Ivy Bittové a Škampova kvarteta… V pátek 30. března vydává Škampovo kvarteto své desáté album. Novou nahrávkou se vrací k úspěšné spolupráci s Ivou Bittovou, se kterou v minulosti uskutečnilo již dvě CD. Autorem většiny skladeb je bývalý primárius kvarteta Pavel Fischer.

Žánrově odvážné Škampovo kvarteto přizvalo k autorské i studiové spolupráci na novém projektu Ivu Bittovou. Pod většinou skladeb je podepsaný Pavel Fischer, bývalý primárius kvarteta, kterého jeho moravské hudební kořeny a léta se „Škampovci“ dovedly k pozoruhodným skladatelským počinům. S jeho skladbami inspirovanými především moravským, ale i skotským, balkánským a romským folklórem sklízí Škampovo kvarteto nadšené ohlasy na světových pódiích. „Artificiální forma“ tady nic Škampovo kvarteto a Iva Bittová zhudebnili Moravuneubrala plnosti emocí, radosti, bolesti i stesku tak čistě obsažených v lidové hudbě.

Na albu najdete vedle skladeb Pavla Fischera také skladbu Hopáhop tálitá Ivy Bittové, která původně vznikla na objednávku proslulého Kronos Quartetu.
„Recitační či deklamační pasáže vyžadovaly zcela jiný způsob vyjádření – osobního obnažení. To byl také zřejmě důvod, proč nebyla skladba nakonec Kronos Quartetem nahrána, a tak se jí zhostilo Škampovo kvarteto,“ upřesňuje Pavel Fischer.

Na několik otázek k realizaci nahrávky Morava odpověděla houslistka Škampova kvarteta Daniela Součková:


Iva Bittová a Pavel Fischer jsou svérázné tvůrčí osobnosti, jaká s nimi byla spolupráce?
Spolupráce Škampova kvarteta s Ivou Bittovou byla výborná, setkali jsme se již při projektu Janáčkových písní. Skladby Pavla Fischera nám jsou velice blízké, jeho první smyčcový kvartet „Morava“ jsme měli možnost již několikrát zahrát na koncertech u nás i v zahraničí. Pozitivní reakce publika nás jen utvrdily v přesvědčení, že natočení CD s takovou tematikou stojí za to. Samotné natáčení probíhalo hladce i díky milému a profesionálnímu přístupu hudebního režiséra Jiřího Gemrota a zvukového mistra Jana Lžičaře.

Skladby Pavla Fischera jsou emocionálně velmi nabité a silně inspirované folklórem. Někdy bylo těžké udržet ve hře tu správnou energii, zejména po několikahodinové natáčecí práci. Největším potěšením bylo společné hledání Škampovo kvarteto a Iva Bittová zhudebnili Moravutěch správných folklórních grifů a frázování. Tam nás přímo ve studiu inspirovali Iva s Pavlem, spolupráce s nimi byla skvělá.

Co aktuálního Škampovo kvarteto připravuje?

V nejbližší době nás čekají výjezdy do Anglie, v srpnu koncertujeme a vyučujeme na letním hudebním festivalu Lake District, v září zahajujeme novou sezonu ve Wigmore Hall s programem W. A. Mozarta a F. Schuberta. Na podzim jsme byli přizváni Igorem Františákem k účinkování na Svatováclavském hudebním festivalu a čeká nás také koncertní turné do Portugalska a Holandska.

Album Morava bude mít křest 6. 5. 2012 v rámci festivalu Musica v Holešově. Můžete upřesnit, na co se návštěvníci tohoto koncertu mohou těšit?
Posluchači uslyší koncertní premiéru nejnovějších skladeb Pavla Fischera z nového CD, zahrajeme i výběr Janáčkových písní z předchozí spolupráce s Ivou Bittovou. Rádi bychom uvedli jeden ze smyčcových kvartetů Leoše Janáčka a přemluvili Ivu Bittovou, aby zahrála jednu ze svých improvizací. Program ještě ladíme, ale určitě je na co se těšit.

Škampovo kvarteto

Helena Jiříkovská – housle; Daniela Součková – housle; Radim Sedmidubský – viola; Lukáš Polák - violoncello

Škampovo kvarteto odstartovalo svou strmou uměleckou dráhu v březnu roku 1989 na pražské AMU pod vedením profesorů Antonína Kohouta a Milana Škampy, členů legendárního Smetanova kvarteta, a velice rychle zdomácnělo na našich i zahraničních pódiích. Škampovo kvarteto vystupuje v Evropě, Japonsku, Severní a Jižní Americe, Mexiku a Austrálii. Se svým publikem se setkává na pódiích prestižních hudebních festivalů v Melbourne, Aspenu, Berlíně, Gstaadu, Edinburghu, Istanbulu, Paříži aj. Pravidelně vystupuje ve významných světových hudebních centrech, jakými jsou např. londýnská Škampovo kvarteto a Iva Bittová zhudebnili MoravuWigmore Hall, Concertgebow Amsterdam, pařížské divadlo Chatelet, vídeňský Musikverein, Lincoln Centre a Carnegie Hall v New Yorku, či Suntory Hall v Tokiu, jakož i ve Dvořákově síni pražského Rudolfina.

Se Škampovým kvartetem pravidelně spolupracují významní umělci - Josef Suk, Dagmar Pecková, Jiří Bárta, Janine Jansen, Kathryn Stott, Michael Collins, Ronald van Spaendonck, Nikolaj Děmiděnko, Itamar Golan, Melvyn Tan aj.
Na řadě alb, která dosud vyšla, hraje Škampovo kvarteto skladby Haydna, Mozarta, Beethovena, Schuberta, Smetany, Dvořáka, Brahmse, Suka nebo Ravela. Spolupráce kvarteta s  českou cross-over umělkyní a skladatelkou Ivou Bittovou na jejím albu „Iva Bittová Classic“ je mistrovským spojením názvuků romské, moravské lidové hudby a jazzu.

Škampovo kvarteto věnovalo vždy mimořádnou pozornost Janáčkově hudbě. Vznikl tak první originální projekt koncertů v letech 2001-2002 „Janáček a jeho moravské kořeny“. Oba smyčcové kvartety v něm znějí spolu s moravskou lidovou hudbou ve vlastní úpravě s průvodním slovem.

Další projekt vznikl u příležitosti roku české hudby 2004, kdy Škampovci prohloubili svoji spolupráci s Ivou Bittovou. Natočili Janáčkovu sbírku „Lidová poezie v písních“ v kvartetní transkripci Vladimíra Godára a vlastním originálním aranžmá.

Z významných počinů Škampova kvarteta zmiňme i jejich pedagogické aktivity. Vedle mistrovských kurzů pro Wigmore Hall, Concertgebow Amsterdam či University of Mexico City a jiné instituce či hudební festivaly je to zejména spolupráce s londýnskou Royal Academy of Music, kde jsou od září 2001 jmenováni hostujícími profesory v oboru komorní hudby na katedře smyčců.

Iva Bittová

Prošla mnoha hudebními žánry od alternativy přes jazz, rock, klasickou hudbu včetně hostování v opeře /role Dony Elviry W. A. Mozart/. Dodnes se hledá pojmenování jejího hudebního jazyka, který je pro mnohé naprosto originální. Sama o svých skladbách říká, že vznikají z podnětu všedního života.

Významná koncertní místa:

Praha Rudolfinum- Dvořákova síň
Brussel – Le Botanique
Amsterodam – Concertgebouw
Barcelona – Muzeum J. Miro
Tokio – Radio FM Hall
London – Wigmore Hall
New York – Carnegie Hall
Paris – Le Cigale
Dolomites (Itálie) – koncert ve výšce 2 tis. m n.m.
Moravský Kras – jeskyně Kateřina


Zdroj: Supraphon

Alena B.
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !