Dnes si snad žádné dítě nedovede bez adventního kalendáře představit adventní čas. Většina z nich zná především čokoládový z obchodu, ale v nejedné rodině se dnes kupují nebo vyrábějí také jiné, více dekorativní adventní kalendáře. Například se kupují různé skříňky a schránky ve tvaru hraček, domečků atd.
Šikovní rodiče vyrábějí podobné kalendáře doma, jako třeba různé papírové krabičky v různých tvarech včetně postaviček vánoc, pytlíčky různě zdobené a zavěšené a různých dekoracích. Do všech těchto adventních kalendářů vkládají cukrovinky nebo malé dárečky. Vždy jeden na každý den. Podle kreativních návodů však lze také připravit jiné, bezdárkové kalendáře.
Nejvíce zmiňovaným a u nás i oblíbeným byl ze zeleného papíru vystřižený obrys smrčku připevněný na zeď. K tomu jsme vyráběli ozdoby na stromeček včetně rozsvícených svíček (z papíru) a hlavní ozdobu - kometu, Ježíška, hvězdu. Ozdob bylo 24 a každý den jsme jednu připevnili na stromeček a na Štědrý den tu poslední - na špičku. Na stejném principu jsou obarvené, ozdobené a očíslované čajové svíčky naaranžované na větším podnose.
Naše nejmilejší doma byla zimní krajinka. Vyrobili jsme papírové stromečky, zvířátka (srnku a krmelec, zajíčky, lišku, atd.), Mikuláše, Lucii, Barborku s větvičkou, anděla a čerta nebo saně s dárky tažené koníčkem. Všech 24 těchto obrázků jsme pak po jednom denně umísťovali na předem určené místo na poličce potažené bílým papírem. Na Štědrý den jsme měli krásnou zimní krajinu. Myslím, že nejsme tak výjimečnou rodinou, kde adventní kalendář s čokoládičkami nemá dlouhého trvání - je sněden tak rychle, jak jen to jde. Jeho umělá část s dolíčky na čokoládu je pak užívána na výrobu dalších cukrovinek z domácí čokoládové hmoty a tím je vlastně celý advent obnovován.
Co je to adventní kalendář
Adventní kalendář je pouhá část našeho kalendáře. Začíná 1. prosincem a končí Štědrým dnem. Proč to tak je, to nikdo neví. Není možné v žádných pramenech dohledat, proč tomu tak je, pouze existuje mnoho dohadů. V každém případě je rozdávání adventních kalendářů Mikulášem velkou chybou. Vím, že v době, kdy se u nás začaly tyto čokoládové adventní kalendáře objevovat, tomu tak bylo (jako dítě jsem je také takto dostávala a nechápala, proč ho dostávám 5. prosince a je od prvního). Obecně se říká, že jej má každé dítě dostat před v předvečer první adventní neděle.
První adventní kalendáře
První adventní kalendáře považujeme za umělecká díla. Ponejvíce na nich byly zobrazovány výjevy z bible, dále pak části vesnic a měst. Všechny již obsahovaly důmyslně skrytá okénka - 24 okének. Bývaly nejčastěji z tvrdého papíru, méně ze dřeva. V okénkách byly ukryty obrázky, obrázky svatých či veršíky nebo citace z bible.
Čtěte také:
Tradiční výroba adventního věnce a vánočního svícnu
Advent – díl. 2 (lidový advent a svátky)
JanaOssend – čtenářka
ChytráŽena.cz