Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Velký roční horoskop na rok 2025Velký roční horoskop na rok 2025 Jarní prázdniny 2025 – termínyJarní prázdniny 2025 – termíny
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 08.01. 2025
Dnes má svátek Čestmír
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

10 letních chyb, které mohou nenávratně zničit elektroniku

27. 08. 2024 | Technika
V horkých letních dnech se cítíme unavení a bez energie, ale po našich chytrých telefonech, laptopech a další elektronice požadujeme stále stejný výkon. Přitom i elektronika ve vedrech pracuje výrazně mimo svůj teplotní komfort. Pokud nechcete, aby pro vaše elektronické pomocníky bylo toto léto poslední, vyvarujte se základních chyb. Těchto deset nejčastějších nešvarů může elektroniku nenávratně poškodit.

1. Nenecháte elektroniku dýchat


Elektronické přístroje potřebují v parných dnech především dostatečný přívod vzduchu. Není proto dobrý nápad nosit mobil dlouho v kapse, malé větráky telefonů mají napilno i tak. Pokud potřebujete být stále na příjmu, vsaďte třeba na bezdrátová sluchátka nebo propojení telefonu s chytrými hodinkami. Telefonu můžete ulevit i tím, že ho vyjmete z gumového nebo plastového obalu. Opatrní buďte také při práci na notebooku, raději než na klín si ho položte na větrací podložku, která přístroji poskytne dostatečné větrání kolem prostoru akumulátoru.

2. Podceňujete teplotu v autě


Léto je obdobím cestování, při kterém často vsázíme na služby navigace v telefonu. Právě GPS je však pro mobily extrémně energeticky náročná. Když k tomu přičteme, že teplota za oknem auta může šplhat klidně až k 60 °C, dostáváme kombinaci pro elektronické zařízení přímo vražednou. Většina z chytrých telefonů je totiž napájena lithium-iontovými akumulátory, které jsou na přehřátí velmi citlivé. Vystavování takto extrémním podmínkám způsobuje prudký pokles kapacity či zkrácení životnosti akumulátoru. V extrémních případech může baterie v telefonu dokonce explodovat a ohrozit tak celou posádku. Jak tedy při cestách nebloudit, ale zároveň ochránit telefon? Držák zařízení zkuste umístit k průduchu klimatizace a ve chvílích, kdy navigaci nutně nepotřebujete, nechte telefon chvilku vydechnout.

10 letních chyb, které mohou nenávratně zničit elektroniku

3. Přeháníte to se sluncem


Chcete si lehnout na lehátko a dopřát si pořádnou dávku slunečních paprsků? Pokud to jen trošku půjde, elektronické přístroje je lepší s sebou nebrat. Jestli opravdu potřebujete pracovat nebo něco vyřídit, rozhodně nepokládejte zařízení na přímé slunce, obzvláště nebezpečné jsou kovové a matné povrchy. Častou chybou je také ponechání laptopu přímo na rozpáleném stole, nebo dokonce v kufru auta. Po práci ho vždy úplně vypněte, režim spánku přístroj zbytečně vyčerpává. Potom ho ideálně v tašce schovejte na stinné místo.


4. Nečistíte telefon


Písek, prach i drobné kamínky. V létě trávíme hodně času venku a mobily dostávají obzvláště zabrat. O to větší pozornost je potřeba věnovat jejich údržbě. Právě drobné nečistoty totiž mohou ucpat větrací otvory zařízení, které nebudou schopné plnit svoji funkci. Nehledě na to, že písečná zrnka z pláže mohou poškodit také konektory nebo zhoršit kvalitu reproduktorů.

5. Nedáváte pozor na vodu


Pozor dejte rovněž na nechtěné vykoupání telefonu ve vodě. Obzvláště zákeřná je ta mořská. Sůl totiž může způsobit korozi vnitřních obvodů a trvalé poškození. Pokud tak chcete například fotit při potápění, vyberte si kvalitní vodotěsné pouzdro. Ihned po aktivitě z něj ale mobil vytáhněte a nechte jej na vzduchu. V případě nechtěného utopení telefonu nebo nečekaného letního lijáku telefon co nejdříve rozeberte a nechte vyschnout.

6. Špatně nabíjíte


Provoz ve vysokých teplotách je pro elektroniku energeticky náročnější, baterie se proto rychleji vybíjí. Nechcete-li telefonu či laptopu ještě více zavařit, dodržujte zásady bezpečného nabíjení. Teplota zařízení může při nabíjení stoupnout i o pět stupňů Celsia, rozpálený telefon je proto vhodné nechat před zapojením do nabíječky vychladnout. Nabíjet se má v chladném prostředí a vždy jen s neporušenou nabíječkou. Pokud máte v pokoji vysokou teplotu, vsaďte raději na pomalejší nabíjení s méně výkonným nabíjecím adaptérem. Potrvá sice déle, ale ochrání přístroj před nežádoucím zahříváním.

7. Přidáváte práci chladicím systémům


Máte ve zvyku odkládat elektroniku pěkně na sebe? V létě se tomu určitě vyhněte. Chladicí systémy těchto zařízení mají co dělat, aby přístroj udržely v optimální teplotě. Pokud tak například telefon položíte na teplý laptop, ohrozíte oba přístroje. Pozor dávejte také u stolního počítače. Stát by měl, pokud možno, na stinném místě a okolo větráku musí být dostatek prostoru. V případě, že máte pracovní prostor zaskládaný věcmi, které odvodu vzduchu brání, může na to váš počítač doplatit.


8. Přetěžujete své přístroje


To, že bychom během parných dní elektronická zařízení nepoužívali vůbec, je v dnešní době nereálné. Stejně jako bychom měli šetřit sebe, měli bychom v největším horku ulevit i svým chytrým elektronickým pomocníkům. Vypněte všechny nepotřebné aplikace, Bluetooth nebo GPS. Extrémně náročné jsou pro mobily například i hry. Pomoci může též snížení jasu obrazovky nebo aktualizace operačního systému, který povede k menší spotřebě energie.

9. Ignorujete signály přehřátí


Přehřátí elektroniky je samozřejmě ideální předcházet. Nepodceňujte proto varovné signály, které vám naznačí, že je třeba jednat. Pokud se zařízení během používání nebo nabíjení příliš zahřívá, zpomaluje nebo se chová jakkoliv neobvykle, je ideální ho okamžitě vypnout a nechat vychladnout. Některé přístroje se při přehřátí vypnou automaticky. Ochlazení pak musí být postupné a pomalé. Šok ze zchlazení v lednici nebo mrazáku by baterie určitě nezvládla.

10. Staré elektro ve smetí


Co dělat, když elektronika přes veškerou snahu nenávratně doslouží? Rozhodně neházejte starý počítač nebo telefon do směsného odpadu. Látky obsažené v útrobách elektronických zařízení by mohly být při nevhodném zacházení nebezpečné. Naopak při správné a šetrné recyklaci se mohou suroviny znovu využít. Díky tomu šetříme cenné přírodní zdroje.






Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !