Praktiky, ze kterých mrazí; zvrácenost, která se stává normou. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácejí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky filmu Šmejdi rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni. Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů, přináší dokument Šmejdi i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film Šmejdi tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby.
Silvie Dymáková točila svůj film Šmejdi přímo pro seniory. Ti však nakonec tvoří necelou polovinu z více než 30 000 diváků, kteří film v kinech od jeho premiéry navštívili. Spolu s filmem Šmejdi byla také spuštěna "Petice proti šmejdům", která dodnes nasbírala již přes 170 000 podpisů. Jedna z dominantních firem, které se tímto druhem podnikání u nás živí, oznámila konec činnosti v ČR.
Česká obchodní inspekce začala udělovat výrazně vyšší pokuty. Ale hlavně - seniorů na předváděcích akcích skutečně výrazně ubylo. Počin Šmejdi Silvie Dymákové pak není jen filmem zabývajícím se konkrétním problémem, ale i pobídkou ostatním. Svět lze měnit k lepšímu a má smysl se o to snažit.
Film Šmejdi uvidíte 1.10. 2013 od 20 hodin na ČT1!
Zdroj, foto: Česká televize