Jak se staví sen – 25.3 .2019:
Před pěti lety se Věra spolu s přítelem odstěhovala z Prahy na venkov. Těšili se na nový život, ale skutečnost byla jiná. Přítel před třemi roky rodinu opustil a Věra zůstala na všechno sama. Má dvě malé děti – Aničku (9 let) a Mikuláše (5 let). V domě žije ještě s maminkou (71). S otcem svých dětí se sice nebaví, ale je ráda, že si je bere každý týden. Problémy ve vztahu se táhly dlouhodobě. Přestěhování se na jiné místo, do domu, bylo pokusem o restart vztahu, ale spíš to napomohlo jeho konci. Bydleli spolu v domě asi dva roky, ale pak šlo všechno, jak říká Věra, od desíti k pěti. Předtím bydleli v Praze ve vlastním bytě. Přítel byl gambler a udělal dluhy a Věra mu chtěla pomoci. Prodali byt, splatili dluhy a vzali si hypotéku na dům, jenže přítel automaty hrát nepřestal…

S maminkou mají vztahy dobré. Maminka jí pomáhá. Věra je v částečném invalidním důchodu, ale i přesto pracuje na plný úvazek. V Sokole Karlín se stará o provoz tělocvičen a sama je aktivní sokolka. Vede i cvičení pro děti ve vedlejší vsi a v družině. Ve vesnici pomáhala dokonce před třemi lety založit a rozběhnout komunitní školu. Je ráda, že nemusí děti někam vozit. Část jejího domu využívá i malotřídka školy. Díky tomu, že je aktivní a pomáhá ostatním, je v obci oblíbená. V rámci sdružení ICTUS jezdí na pobyty, kde pomáhá rozcvičit a rozplavat lidi se stejným hendikepem.
Dvoupodlažní dům je ze třicátých let minulého století. Když se Věra ještě s manželem do domu přestěhovali, mysleli si, že si domeček opraví. Jenže přecenili svoje síly. Probourali jednu stěnu, zjistili, že dům je vlhký, a už si nevěděli rady. Bylo to pro ně příliš velké sousto.
Místnosti byly vlhké, omlátili sice vše až na cihlu, ale zeď je vlhká stále. S plísní však problém nemají. Koupelna zůstala původní, podlahy jsou ve špatném stavu. Celé dolní patro rovněž. Jednu místnost v domě – „třídu“ – Věra pronajímá místní komunitní škole. Věru nejvíc trápí podlaha, koupelna a kuchyň, která je v chodbě – tu by chtěla přestěhovat do funkčního pokoje. Ještě sní o krásné terase, na které by popíjela kávu. V domě je sice kotel na pevná paliva, ale zřejmě je špatně udělaný komínový systém, protože málem vyhořeli, a proto raději topí elektrikou. Tepelné čerpadlo by jim pomohlo snížit výdaje za elektřinu. Na ničem zásadně netrvají.
A jak se na proměnu dívají designéři Andrea Hylmarová a Marek Povolný?
Hodnocení designérů: Pro nás to dlouho byla taková poklidná proměna, ale předání nás dostalo! V podstatě hned jsme se shodli, že bude třeba kuchyň dostat do hlavní místnosti a ze zádveří udělat skutečnou předsíň. Tedy největším zádrhelem bylo dostat do potřebných míst vodu a odpady pro kuchyň přes silnou nosnou zeď a dále se popasovat se vchodem na WC z obýváku. Jak bylo již naznačeno, nevyhovující kuchyň umístěná hned za vchodem do domu je prostě špatně. V domě chybělo něco jako předsíň, nešťastný byl vchod na toaletu z obýváku a samostatnou kapitolou byly různé, a místy dokonce chybějící podlahy.
Zpočátku jsme trochu řešili, jak dostaneme přes silnou příčku potřebné sítě pro kuchyň, a oříškem bylo i srovnání podkladu pro podlahy. Chtěli jsme nově použít kamenný koberec a dřevěnou podlahu, obojí ve stejné výšce bez viditelného přechodu. Velkým plus je nová prostorná a dobře vybavená kuchyň, která má najednou přirozené místo. Podařilo se vytvořit i nové zádveří s oddělenou prostornou šatnou, takže je dostatek úložného prostoru na boty a bundy.
Stylově prospěla interiéru krásná dubová podlaha. Prostor nádherně zútulnila, přitom ho nechala moderním a nadčasovým. Šli jsme cestou moderního stylu s lehkými rustikálními prvky. Vybrali jsme třeba krásné retro vypínače, nebáli se sukovitější podlahy s velkými prkny, dřevěný obklad jsme propsali i na stěnu. Celkově jsme interiér nechali v neutrálních tónech, pouze v jídelní části se vyskytlo pár červených akcentů.