Ikonický pohádkový zámek Neuschwanstein, který patří k nejznámějším a nejnavštěvovanějším v celém Německu a potažmo i v Evropě, ukrývá svá tajemství. Toto je jeho dosud neodhalený příběh. Bavorský zámek Neuschwanstein je ve světě stejně proslulý jako Oktoberfest. Každoročně ho navštíví jeden a půl milionu turistů.
Posloužil dokonce i legendárnímu Waltu Disneymu jako inspirace a předloha okouzlujících zámků v jeho klasických animovaných pohádkách. Zámek byl vystavěn pro jednoho jediného člověka – krále pohádek Ludvíka II. Bavorského – a je neoddělitelně spojen s jeho tragickým osudem. Tento okouzlující film přináší exkluzivní rozhovory, nové fascinující záběry a impozantní animované scény, které odhalují, jak se rodilo naprosto neuvěřitelné místo kdesi na hranici laciného kýče a naprosté geniality.
Ale také to, co všechno má společného se svým zakladatelem, jenž ztratil způsobilost jen krátce před svou tajuplnou smrtí v jezeře Starnberg v roce 1886. Je zámek Neuschwanstein dílem urozeného šílence, nebo brilantním odkazem nepochopeného génia? Ať už si na tuto otázku odpovíme jakkoli, jedno je jisté: Neuschwanstein je splněný dětský sen krále ztraceného v čase. A Prima ZOOM vám ho nabídne v celé jeho kráse.
Pohádkový zámek na Prima ZOOM:
6. 1. 21.05 Tajemství zámku Neuschwanstein
Tajemství zámku Neuschwanstein (opakování čtvrtek 9. 1. v 10.35)
Dokumentární film o zámku Neuschwanstein je kontroverzním odkazem bavorského krále Ludvíka II. Bavorského, kterému se říká Pohádkový král. Zámek se začal stavět v roce 1869. Je otázkou, zda se jedná o geniální stavbu, nebo naprostý kýč. Ačkoli připomíná středověký hrad, jde o poměrně mladý zámek. Král Ludvík II. Bavorský ho nechal postavit jako své útočiště i jako monumentální operní scénu pro Richarda Wagnera. Kromě panovníka zde žilo jen několik málo sluhů a služek. Roku 1886 zde byl král Ludvík II. Bavorský na pokyn bavorských ministrů zatčen soudním psychiatrem a odvezen na zámek Berg. Pouze o dva dny později záhadně zemřel. Poté byl na dlouhou dobu zámek uzavřen a časem začal chátrat. Veřejnosti byl zpřístupněn po 2. světové válce. V roce 1961 natočila příběh krále Ludvíka a jeho pohádkového díla německá televize.
Ludvíkův otec, král Maxmilián, nechal nedaleko postavit rodinný zámek – dětství budoucího krále zde muselo být idylické. Zkoumal okolní jezera a lesy. Měl bohatou fantazii, považoval se za potomka rytířů, jeho oblíbeným zvířetem byla labuť. Když jeho otec náhle zemřel, Ludvík se stal nečekaně dědicem trůnu. Na vůdce bavorského státu se však nehodil. Pozval k sobě skladatele Wagnera a svěřil se mu s plány postavit svůj vlastní zámek, Neuschwanstein. V dokumentu zhlédneme fotografie zachycující zříceniny, které na hřebenu byly před výstavbou zámku. Stavba živila asi třetinu místních obyvatel. Narozdíl od politického centra v Mnichově zde krále nikdo nekritizoval. Dochovalo se mnoho dokumentů o průběh stavby. Ludvík chtěl, aby probíhala co nejrychleji, vše osobně schvaloval.
Zámek je postaven z cihel a obložen je kameny z nedalekého lomu. Předák stavby se kvůli stresu zastřelil. Král Ludvík II. neměl reálnou moc, a tak se upínal k fantazijním plánům. Moderní technologie jsou zde propojeny se středověkou estetikou. Nad trůním sálem jsou železné nosníky, samonosný oblouk, král měl přehled o inovacích ve stavebnictví. Na zámku zavedl horkovzdušné topení, což byla v té době špičková technologie, stejně jako telefon, toaleta a zvonek na baterie. Po celém zámku jsou schodiště a různé skryté dveře. Nachází se zde také pěvecký sál. Král měl i další stavební projekty, například sídlo Herrenchiemsee, které mělo připomínat Versailles.
Navzdory pověstem Ludvík nepřivedl státní kasu na mizinu. Jeho dluhy byly soukromé. Královi se nedostávalo peněz na stavby. Zámek stál po přepočtu dnešních asi 42 milionů eur a stavba se neustále zdržovala. Na zámku chybí hlavní věž, která by změnila charakter zámku, takže je to vlastně jen torzo. Královy dluhy dosáhly výše dnešních 100 milionů eur, neplatil ani řemeslníkům. V roce 1886 na zámek přijela komise, aby krále sesadila. Byl úředně zbaven funkce pro duševní chorobu. Krále odvedli do domácího vězení u jezera a svůj zámek už nikdy neviděl. Jednoho dne se utopil v jezeře, bylo mu čtyřicet let. Mezi místními kolovaly pověsti, že svou smrt jen fingoval a z oblasti uprchl.
Ludvíkův mladší bratr Ota patrně trpěl schizofrenií, spekuluje se, že pro Ludvíka byl nucený život blázna u jezera nesnesitelný. Díky jeho odkazu však vzrostl zájem o návštěvu zámku. Nacisté tam také ukládali umělecké trofeje, převážně z Francie – odcizené obrazy, šperky apod. Každý rok na Neuschwanstein přijíždí 1,5 milionu turistů z celého světa. Dodnes je obrazem pohádkového světa a příběh zámku i Ludvíka II. návštěvníky stále fascinuje.
Zdroj, foto: Prima ZOOM
Vendula Flassig Vrablová
ChytráŽena.cz