Na jaké unikátní dokumenty
se můžete na Prima Zoom těšit ve 4. týdnu?
23. 1. 22.00 – Zázraky vesmíru (Šipka času)
Je těžké uvědomit si skutečnou velikost vesmíru. Je starý 13,7 miliard let, široký 93 miliard světelných let a vejde se do něj 100 miliard galaxií, z nichž každá obsahuje stovky miliard hvězd. Fenomén hlubokého vesmíru ale mohou vysvětlit poznatky ze Země. Seriál odpoutává vědu od teleskopů, vysvobozuje ji z laboratoří a bere ji na cestu napříč zeměkoulí. Přitom hledá odpovědi na některé z nejhlubších otázek o nás samých, vesmíru a světě, ve kterém žijeme.
24. 1. 20.00 – Vzestup civilizace (Jak Řekové změnili svět)
Jací byli Vikingové ve skutečnosti? Čeho se podařilo Římanům dosáhnout? A je možné, že se úspěchy antického Řecka podepsaly i na dnešním člověku moderní doby? Mini série Vzestup civilizace zpochybňuje zavedené a všeobecně rozšířené mýty a vyvrací dávná klišé o starověkých společnostech. Zabývá se podivnými a někdy zábavnými výstřednostmi Vikingů, Římanů i Řeků, nabízí nový pohled na to, jací opravdu byli, a představuje jejich civilizace v neokoukaných souvislostech okořeněných překvapivými novými poznatky. Vzestup civilizace je nový pohled na starověké společnosti, který změní pohled na to, jak jsme na ně dosud nahlíželi.
24. 1. 21.00 – Vlčice: Příběhy královen (Matylda a Eleonora)
Středověký svět Tudorovců byl stvořen pro muže. Králi se stávali bojovníci, kteří získali moc proléváním krve na bitevních polích. Na ženy, které měly v úmyslu samy vládnout, se nahlíželo se zděšením. Byly hanobeny označením „vlčice“. Přesto počínaje Matyldou, dcerou Henryho I. a vnučkou Viléma Dobyvatele, se několik výjimečných žen rozhodlo, že to budou ony, kdo si nasadí anglickou korunu.
24. 1. 22.00 – Martin Clunes: Lev jménem Mugie
Připravte se na dojemný příběh o záchraně lvíčete, který má dobrý konec. Lvice Elsa se proslavila po světě díky filmu Volání divočiny. Od dob, kdy se lvi proháněli Národní rezervací Kora, kde se utábořil legendární ochránce přírody George Adamson, aby jim pomohl přežít, uběhlo už 25 let. George v roce 1989 zavraždili somálští bandité. Tony Fitzjohn s Georgem úzce spolupracoval a s láskou znovu vystavěl ten samý tábor. Navazuje na práci, kterou museli před lety přerušit, stará se o osiřelé lvy a vypouští je zpátky do divočiny. V tomto filmu se Martin Clunes vydává za svým kamarádem Tonym a zjišťuje, jak se mu daří. Zároveň přikládá ruku k dílu.
25. 1. 20.00 – Příběh šimpanzice Canelle
Když bylo šimpanzici Canelle teprve šest měsíců, pytláci zabili její matku. Samotné by se jí v rovníkovém pralese nikdy nepodařilo přežít. Naštěstí ji našli pygmejové, kteří Canelle odnesli do specializovaného útulku. A právě tam se malá šimpanzice setkala s Patricií Leschaeve. Na březích řeky Sanaga vstoupila Canelle do učení. Během pěti let ji Patricie postupně naučila samostatnosti a životu v přírodě stejně, jako by to udělala její vlastní matka. Díky tomu se mezi nimi vytvořilo silné pouto. Ale návrat do přírody a do tlupy divokých šimpanzů je nevyhnutelný. Od začátku bylo jasné, že rozloučení bude citlivou záležitostí. Tvůrci tohoto dokumentu po celých pět let sledovali a zachytili Canellin neuvěřitelný příběh. Snímek popisuje celý rehabilitační proces a stal se svědectvím o vzájemném hlubokém vztahu mezi šimpanzicí a její adoptivní matkou.
27. 1. 22.00 – Vetřelci na Měsíci – 1. část
Díky právu na svobodu informací se do světa dostalo několik záběrů z vesmírných misí Apollo 1 až 17. Následoval šok: na fotografiích se objevují formace, které vypadají nepřirozeně. Jsou to utajené mimozemské základny a kolonie? Robert Kiviat, který produkoval mystifikující televizní film Alien Autopsy o údajné pitvě mimozemšťana, vyzval některé astronauty a vědce, aby se vyjádřili k vetřelcům na Měsíci. Někteří z nich jsou toho názoru, že následující mise Apollo 18 až 20 ve skutečnosti proběhly, aby prověřily možnou mimozemskou aktivitu.
28. 1. 20.00 – David Attenborough: Úžasné žáby
Na naší planetě existuje více než pět tisíc druhů žab. Mají různé tvary, barvy a velikost. Tento fascinující film využívá nejžhavější vědecké poznatky a nejmodernější techniku k tomu, aby před zraky užaslých diváků odhalil jinak skrytý svět. Uvidíte žáby jako nikdy předtím a díky speciálním záběrům a prvotřídním archívním snímkům z produkce prestižní BBC se dozvíte o klíčových stránkách jejich podivuhodného života. David Attenborough přináší velké množství žab najednou, klade důraz na obrovskou rozmanitost napříč celým jejich královstvím a představuje neuvěřitelné způsoby, jakými se přizpůsobily někdy až nepředstavitelně těžkým životním podmínkám.
28. 1. 23.00 – Vykradači vraků
Historička Bella Bathurstová se vyzbrojila poznatky svých kolegů i sporadickými zmínkami v literatuře a nechala si poradit od předních odborníků na námořní dějiny. Díky tomu se dostala tváří v tvář potomkům britských vykradačů vraků a odhalila zvláštní historii značně nepochopené profese. Od Fidži po Finsko, od Baltu až po Bahamy – tam, kde se plaví lodi, najdeme na dně i jejich vraky. A všude, kde jsou vraky, narazíme na jejich vykradače. Obyvatelé pobřežních oblastní po celém světě od nepaměti těží z neštěstí potopených lodí a jejich nešťastných obětí. Zlověstný svět vykradačů vraků přesto dlouho zůstal utajeným faktem dějin opředeným záhadami, na který tu a tam vrhly trochu světla dech beroucí příběhy a pověsti. Bella už narazila na piráty i bukanýry, ale o vykradačích vraků dosud neslyšela. Dokonce si ani neumí představit, že existovali muži, ženy i děti, kteří se založenýma rukama sledovali, jak se před nimi potápí nějaká loď. Co byli zač tito zlovolní pozorovatelé stojící na pláži? Její velkolepé dobrodružné pátrání ji zavede podél britského pobřeží do odlehlých zátok a na tak zvláštní místa, jako je hřbitov lodí za souostrovím Scilly. A cestou se dozví možná i to, co nechtěla.
29. 1. 20.00 – Antarktida: Rok na ledu
Fotograf Anthony Powell strávil deset let (a devět zim) snahou zachytit Antarktidu na svých fotografiích. Skrz objektiv viděl všechno: dvaceti čtyřhodinové temnoty v zimě, překrásnou polární záři, ledové bouře i zvířata a lidi, kteří tam žijí. Díky tomuto úžasnému filmu to všechno můžeme sledovat z první ruky a zažít emocemi nabitou výpravu do takřka úplně jiného světa. Tento celovečerní snímek získal více jak 20 ocenění na různých festivalech. Z nichž jmenujme např. dvojitý úspěch na mezinárodním filmovém festivalu v Calgary (Calgary International Film Festival), kde film vyhrál jak hlavní cenu poroty, tak i publika nebo „novozélandský Oscar“ za kameru (New Zealand Film Awards), dále Best Film – Grand Jury Selection (Laughlin International Film Festival) či One in a Million Award (Sun Valley Film Festival).
Unikátní dokumenty, vysílané ve 4. týdnu,
uvidíte každý den od 20:00 – 24:00 na Prima Zoom!
Zdroj, foto: Prima ZOOM
Vendula Vrablová
Vendula Vrablová