Jak to bude na Zemi vypadat za 1000 let a jak lidstvo vůbec začínalo? Odhalíme válečné příběhy i tajemství tajných služeb. Naservírujeme vám parádní krásy přírody. A projedeme se majestátními vlaky. Ale ani to není zdaleka vše díky Prima ZOOM.
Unikátní dokumenty na Prima ZOOM pro 7. týden
11. 2. 22.00 – Země za 1000 let
Tento dokument vám otevře oči! Díky nejnovějším vědeckým poznatkům a vývoji technologií ve výzkumu si poprvé můžeme troufnout spolehlivě odhadnout, jak bude naše planeta vypadat za 1000 let. Vědci se ponořili hluboko do historie Země a pátrali po náznacích všeho, co ji v budoucnosti čeká. Díky propracovaným speciálním efektům a špičkové digitální animaci to uvidíme na vlastní oči. Sledujte, jak vědci vrtají do mořského dna v oblastech Norska a Antarktidy nebo jak díky radarovému a satelitnímu sledování odhalují drsnou realitu toho, co můžou klimatické změny udělat s životem, jak ho známe dnes.
12. 2. 20.00 – Počátky lidské cesty (1. díl)
Nový přelomový seriál z produkce National Geographic je jako dobrodružná výprava zpátky do minulosti, až na úplný počátek lidských dějin. Jeho cílem je objevit zásadní momenty, díky kterým jsme se stali skutečně „moderními“ lidmi a které popohnaly evoluci dopředu. Přední světoví odborníci pomohli určit zásadní mezníky historie, jako jsou objev možností využití ohně nebo léčivých látek, války, měny, rozvoj komunikace a přepravy, objevitelské výpravy nebo zdokonalování příbytků. Všechny přispěly k obrovským skokům ve vývoji lidstva a překvapivě mají mnoho společného.
12. 2. 21.00 – Příběhy tajných služeb (Šéf rozvědky)
Tajnou vášní britské televizní hvězdy, sira Davida Jasona, jsou tajné služby. V třídílné mini sérii Příběhy tajných služeb odhaluje lidi, místa a události, které vykreslují nový a nezřídka neuvěřitelný pohled na dějiny anglických špiónů. První epizoda začíná příběhem M, legendárního mistra špionáže, jenž sám, vlastníma rukama, vytvořil britskou tajnou službu. Z party amatérů v civilu udělal propracovanou síť špičkových operativců, která pomohla Spojencům vyhrát první světovou válku. Sir David se zaměřuje na příběhy, z nichž vám zaručeně spadne čelist. Od prvních průkopníků postupuje ke skutečným Jamesům Bondům a agentům Q, kteří porazili nacisty. Vychutnejte si osudy geniálních britských špiónů, co riskovali všechno pro svou zemi a královnu.
13. 2. 21.00 – Cirkus na obloze
Dravci patří k nejimpozantnějším tvorům na naší obloze. Orli, sokoli a jestřábi jsou z nich nejznámější. Ale zrovna to nejsou lovci, kteří typicky krouží nad poli a pastvinami. Určitě ne tak jako káňata a motáci. Tito nejlehčí dravci jsou zároveň nejzajímavější. Když si hledají partnera nebo partnerku pro příští období páření, oddávají se ve vzduchu nespoutaným akrobatickým kouskům. A když klidně a jistě plachtí nad otevřenou krajinou, znamená to, že vyrazili na lov. Člověk mění okolní krajinu a počty hlodavců ve volné přírodě na některých místech dramaticky klesají. Kvůli tomu je v ohrožení také dechberoucí akrobatický cirkus dravých ptáků na obloze. Ale protože dravci se dokážou pozoruhodně přizpůsobit, show pokračuje.
14. 2. 21.00 – Vzdušní válečníci IV (P-51 Mustang)
Už od prvního letu poháněného lidskou silou, ke kterému došlo v roce 1903, usilujeme o pokoření nebes. Vynalézáme a vyrábíme velké množství různých bojových letounů. Čtvrtá série Vzdušných válečníků se zaměřuje na stíhačku F-16, které se přezdívá válečný sokol a která patří k nejlepším na světě. Další na řadě je bombardér B-52 Stratofortress, jehož se nepřátelé k smrti bojí. Tento impozantní stroj unese přes 30 tisíc kilogramů zbraní, vyletí až do patnáctikilometrové výšky a dolet má do 10 tisíc kilometrů. V závěrečné třetí epizodě si posvítíme na rychlé, mrštné, elegantní a smrtící letadlo P-51 Mustang, zřejmě nejlepší bojový letoun druhé světové války.
14. 2. 22.00 – Krásy Skalistých hor (Pohraničí)
Díky tomuto seriálu se dostaneme do bezprostřední blízkosti zvířat, která jsou doma v ikonickém prostředí Skalistých hor. Staneme se svědky života divokých koní v poušti podobném okolí údolí Okanagan nebo medvědího rybolovu lososů v ledovcových řekách. Krásy Skalistých hor jsou plné příběhů o fantastických zvířatech, která žijí mezi vrcholy a údolími uprostřed nádherné a majestátní krajiny.
15. 2. 21.00 – Kouzelná jezera
Díky rozloze 117 km² je Müritz největší jezero na území Německa. Ale ani zdaleka není jediným jezerem na severovýchodě země. Jen v oblasti Mecklenburg mezi městem Waren a horou Feldberg leží dva tisíce jezer. V místním Národním parku Müritz žije velké množství různých zvířecích druhů: typickým místním obyvatelem je orel mořský, svá loviště tady má také vydra říční a na obloze přímo nad ní krouží ohrožený luňák červený. Fred Bollman zná krásy národního parku jako svoje boty. Jako bývalý hajný se věnuje ochraně přírody a aktivně se podílí na záchraně „svého“ divokého světa. Filmaři strávili v jeho společnosti dva roky. Výsledkem je jedinečný portrét překrásné přírody zachycený ve filmu Kouzelná jezera.
16. 2. 20.00 – Svět velkých koček (1. část)
Díky nejmodernějším technologiím a nejnovějším vědeckým poznatkům vznikla jedinečná mini série z produkce britské BBC. Odhaluje neznámý svět plachých velkých koček a vrhá na něj světlo zvídavých kamer. Filmaři pracovali na Světu velkých koček více než dva roky a navštívili 13 zemí v různých koutech planety. Podařilo se jim najít a natočit 31 ze 40 existujících druhů – tedy více než komukoli před nimi. Hned v první epizodě tedy uvidíme kočku cejlonskou, která je nejmenší na světě. V Himálaji se připojíme k osamělému samci irbise, jenž si smutně hledá partnerku. Dále zjistíme, jak se kočky dokázaly přizpůsobit podmínkám života v takřka jakémkoli prostředí na naší planetě. V Jižní Africe zažijeme noční pronásledování malé kočky černonohé, která potvrzuje pověst nejnebezpečnější šelmy ze všech. V dalekém Mongolsku se nám naskytne vzácný pohled na málo vídaného manula v domácím prostředí ve společnosti koťat, ale i na lovu, jak číhá na nic netušící kořist a vypadá při tom jako nehybný kámen. Další část se zaměřuje na vědce, kteří mají možnost studovat velké kočky tak detailně jako nikdy dřív. Dozvíme se o jejich přelomových objevech, jako jsou nové poznatky o nejrychlejším suchozemském zvířeti nebo kočičí komunikaci. Svět velkých koček se konečně otevírá přímo před našimi zraky.
17. 2. 20.00 – Majestátní vlaky (Canadian)
Podívejte se zblízka na nejvíce majestátní vlaky světa – od japonského Šinkansenu až po švýcarský Glacier Express. Vydejte se na cestu přes Velký kontinentální předěl, Skalisté hory a širé prérie ve vlaku Canadian. Připravte se na jízdu 2000 kilometrů po strmých zmrzlých ledovcích na palubě skandinávského krále přepravy: Severského expresu. Podnikněte velkolepé dobrodružství s Ghanem, který křižuje Austrálii. Nebo odhalte, proč se 400 tisíc turistů ročně rozhodne využít jedinečnou příležitost a naskočit na vlak směr Yukon a Klondike.