Výstava seznamuje s celoživotní tvorbou Vladimíra Renčína. V galerii jsou vystaveny méně známé originály obrazů, které zapůjčila rodina Renčína a pak ty, které jsou normálně vystaveny na Kuksu v expozici. Akce je zpestřena promítáním večerníčků „O zvířátkách pana Krbce“. Vladimír Renčín se narodil 6. prosince 1941, většinu života strávil v Hradci Králové. Vystudoval ekonomickou školu a už v 18 letech mu vyšla první kresba v Zemědělských novinách. Po úspěchu svých prvních kreseb se v roce 1965 stal profesionálním výtvarníkem. Spolupracoval s časopisy Mladý svět a Dikobraz, poté s Lidovými novinami, MF DNES a Právem. Byl velmi žádaným ilustrátorem nejen zábavných knížek, ale i odborných publikací, které svým humorem odlehčil. Ilustroval i kalendáře, obaly gramofonových desek, obaly na CD. Uvádí se, že Vladimír Renčín po sobě zanechal 45 000 obrázků. Ještě v šedesáti letech produkoval dvě kresby denně. Inspiraci pro ně čerpal ze života, naslouchal lidem kolem sebe, četl knížky, noviny, poslouchal televizi. V novinách a časopisech několik desítek let originálně prostřednictvím svých kreseb glosoval současnost.
Jeho kresby vyšly i ve zhruba třiceti knihách, na desítkách dalších knih se podílel jako ilustrátor. Jeho posledním větším dílem je kniha s názvem „Husité, husáci a my“. Kniha byla vydaná k šestistému výročí upálení Jana Husa.
Renčín měl přes stovku samostatných výstav kreseb v Česku i v zahraničí. Je spoluautorem divadelní hry Nejkrásnější válka. Je autorem příležitostné řady známek z roku 1995. Vladimír Renčín je držitelem řady ocenění. V roce 2011 mu tehdejší prezident Václav Klaus udělil medaili Za zásluhy. Právě s Klausem měl ale Renčín paradoxně největší problémy. „Několik mých kreseb si vzal dost osobně, ačkoli osobní snad byla jen ta s textem: Češi, nekraďte nám pera,“ přiznal ilustrátor. Vladimír Renčín přispíval do mnoha zahraničních periodik, například německých Bild der Wissenschaf, Die Zeit či Geo, britského New Scientist a amerického týdeníku Time.V roce 1974 jej vyšetřovala Státní bezpečnost, kvůli čemuž nemohl několik let publikovat. Jeden z nejlepších českých karikaturistů, autor svérázných postaviček Dlabáčka a Rambouska i večerníčkového pana Krbce, nesměl v 70. letech doma publikovat. Na vině byly výstižné vtipy na dřívější režim. Díky dvěma kamarádům vědcům se pak dostal se svou tvorbou za hranice. Doputoval až do Ameriky.
Jsem přesvědčena, že originální kresby Vladimíra Renčína jsou všeobecně známé. Renčínův svérázný humor je milý, přátelský, hřejivý. Jeho kresby jsou vtipné a roztomilé. Tvorbu Vladimíra Renčína sleduji desítky let. Ve své knihovně mám knihy s jeho kresbami, mám i plnou krabici kreseb získaných z časopisů a z webu. Ve své sbírce mám i osobní dopis a podepsané kresby. Kresby Renčína mi zpříjemňovaly dny. Výstava Vladimíra Renčína v pražské Galerii Smečky trvá do 10. února 2018. Návštěvu doporučuji.
HankaHH - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz