“1 a 7 rovná se 8 a to značí, jak žijeme – do nekonečna! A na to jsou všechna lineární měřidla krátká,” vysvětluje zpěvačka základní číslovku, okolo které se vše točí. “Lineární měření věku patří starému řádu věcí... měřiti by se v dnešní době měl spíše přínos, velikost energie, kterou každý z nás přináší na tuto planetu,” dodává přesvědčeně.
U listopadové oslavy v Lucerně pochopitelně nemůže chybět zpěvaččina současná skupina Iliminati.ca a její umělecký i životní partner, skladatel, bubeník, a i jako člen Pražského výběru známý Jiří „George“ Hrubeš. Všichni návštěvníci a gratulanti se mohou těšit na už příznačnou, vizuálně pozoruhodnou a futuristickou show, a na záplavu nových i legendárních hitů, což diváky – podobně jako současná hudba – přenese podle slov protagonistky až do čtvrté a páté dimenze. Skladby zazní nejen z nejnovějšího alba “Alpha Codes”, které Jana Uriel Kratochvílová s George Hrubešem a kapelou Iluminati.ca pokřtili v listopadu loňského roku v pražském sále Futurum (kde také jinde?), ale zpěvačka předvede svůj obvyklý široký a obdivuhodný hudební záběr, který sahá od popových hitů přes rock a reggae, nejrůznější odnože tvrdé rockové hudby až po experimentální styly. A přestože v posledních letech jsou společně nesmírně činorodí a skladatelsky plodní - jen za poslední desetiletí vydali ve stejném autorském týmu hned čtrnáct (!) dlouhohrajících alb - samozřejmě v koncertním programu nechybějí ani nesmrtelné a léty prověřené hity jako jsou Copánky či Publikum tvé jsem já autora a skladatele Pavla Trnavského nebo zřejmě nejslavnější V stínu kapradiny, jejíž melodii si mimochodem zpěvačka napsala sama, a kterou kdysi - poté, co cenzura neschválila zpěvaččin text, verši nakonec opatřil zkušený lyrický matador Pavel Vrba.
Jana Uriel Kratochvílová byla oproti svým kolegům vždy o velký skok napřed: začínala spolu s jazzrockovými formacemi Expanze nebo Jazz Q, aby zanedlouho poté spolupracovala i s popovým kormidelníkem Františkem Janečkem.. Na prvním profilovém albu (a jediném vydaném v předrevolučním Československu, protože pozdější chystaná deska skupiny Heval už vyjít nemohla) z roku 1980, hrál také tehdy mladý, nadaný, ale prakticky ještě nepříliš známý kytarista Michal Pavlíček. Poté ji uhranul u nás zcela čerstvý karibský styl reggae, a spolu s novou kapelou Heval Pavla Trnavského se stala průkopnicí tohoto žánru u nás. Po vynucené emigraci do Velké Británie v roce 1984, (poté, co na hudebním festivalu v Irsku společně s Pavlem Trnavským za skladbu Demon Me -Telefon získali jednu z hlavních cen), napsali album “Bohemian”, reagující na v Británii čerstvou vlnu novoromantického, stadionově rozmáchlého syntezátorového popu, a pro jeho vydání získali smlouvu u respektovaného vydavatelského kolosu Polydor. Ani po roce 1990 a postupných návratech do Čech neustali v hudebním hledání a například v roce 1994 vyšlo pozitivně hodnocené album “Anarchists: Unite!“, vstřebávající prvky metalu. Charakteristické pro tu dobu bylo také střídání zpěvaččiných pseudonymů a stále nových identit. Po roce 1995 začali s novou kapelou Illuminati.ca pravidelněji koncertovat i v České republice a pověst umělkyně, která se nebojí progresivních změn a sebedivočejších prezentací, ji provází dodnes.
Skupina Iluminati.ca aktuálně působí a i na narozeninovém koncertě vystoupí v sestavě: Jana Uriel Kratochvílová - zpěv, Jiří „George“ Hrubeš - bicí, Jan „Poky“ Pokorný - baskytara, Vladimir Zotov - kytara, SPOQ – zvuková alchemie a performační duo MetaDance - tanec.
“Kdykoliv slyším tuhle kapelu, tak mne to utvrzuje v tom, že je to naprosto fantastická kapela. To tady nemáme, to je výjimečnej jev! ", prohlásil před časem o současné podobě vystoupení Jany Uriel Kratochvílové Michael Kocáb.
Vstupenky na listopadový koncert budou v obvyklých předprodejích k dispozici 1. února 2023, a ke stejnému datu také budou zveřejněna konkrétní jména hostů, kteří zpěvačce k jejím narozeninám přijdou poblahopřát.
Zdroj, foto:
Jana Uriel Kratochvílová