Recyklace – tento pojem známe všichni. V dnešní přemechanizované a „špinavé“době je to jeden z ekologických zázraků, který chrání zdraví naší země i nás samotných... Bohužel většina Čechů jej zná pouze jako termín – k praxi však nikdy nepřisoupí...
Na skládkách končí 71% odpadu z českých domácností, pouze 21% komunálního odpadu je recyklováno. Proti tomu například ve Švýcarsku se skládkuje pouze 2,5% celkového množství odpadu, zbytek se recykluje a dál zpracovává. Dobrou zprávou je, že Česko má alespoň v rámci Evropy prvenství v třídění plastových odpadů.
Od roku 2005 máme možnost třídit i elektroodpad, to znamená vše, co je nějakým způsobem poháněno elektrickou energií nebo baterií. Toto třídění má nesmírnou výhodu, jelikož u elektrozařízení je možné opětovně využít až 90% materiálu a to hlavně barevné a drahé kovy, železo, plasty a sklo. Výmluva, že se vám nechce běhat do kontajnerů, je v tomto případě nepřípustná, jelikož staré elektro můžete odevzdat i při nákupu nového přístroje přímo v prodejně. Další možností je odvézt vysloužilý elektrospotřebič do sběrného dvora, které najdete v každé větší obci. Na půdu či skládky neodkládejte ani počítač, který dosloužil, který je v dnešní době již téměř nepostradatelný a jeho prodej rok od roku prudce narůstá.
V loňském roce každý Čech odevzdal 4,3 kg elektroodpadu, což odpovídá asi 30% hmotnosti všech zařízení dodaných loni na český trh. Lidé jsou lépe informováni a také mají k dispozici velký počet míst, kde mohou staré elektro „odložit“.
Co nevíte o elektroodpadu...
- Je nejrychleji rostoucím druhem odpadu. Roste třikrát rychleji než běžný komunální odpad. Na jedné straně obsahuje nebezpečné látky jako je rtuť, olovo, kadmium, bromované zpomalovače hoření a další, na straně druhé velké množství recyklovatelných a využitelných materiálů jako železo, ocel, hliník, měď a v malém množství také mnoho druhů vzácných kovů – zlato, stříbro, platinu, palladium a jiné.
- Podle norské studie vyprodukuje člověk za svůj život přes 1 tunu elektroodpadu. Norsko je známou kolébkou lyžování a jiných zimních sportů, ale už méně známé je, že Norové patří v Evropě a pravděpodobně i ve světě ke špičce ve sběru a třídění elektroodpadu. V přepočtu na obyvatele vysbírají Norové více než 16 kg/rok. S porovnáním s evropským průměrem je toto číslo asi 4 krát vyšší.
- Recyklací hliníku lze ušetřit až 95 % energie oproti získávání hliníku z rudy. Přestože hliník je třetím nejvíce zastoupeným prvkem v zemské kůře, patří jeho průmyslová výroba k poměrně obtížným procesům. Je to především z toho důvodu, že elementární hliník nelze jednoduše získat z rudy jako např. železo ve vysoké peci. Hliník se získává procesem elektrolýzy, který je energeticky velice náročný. Proto recyklací hliníku ušetříme tolik energie. I u ostatních materiálů je ušetřená energie významná – měď 85%, plasty 80%, železo 74%, olovo 65% a zinek 65% atd.
Zdroj: Remasystem
Alena Rašková
ChytráŽena.cz