Značkové přípravky jsou hygienicky a zdravotně testovány a jsou tedy nejen účinné, ale i zcela nezávadné. Vyhýbejte se neznámým a neověřeným výrobkům, které se stále objevují v některých obchodech a nikdy nevěřte „zaručeným“, podomácku vyrobeným náhražkám, které mohou mít za následek kožní alergie, podráždění sliznice, nebo dokonce zdravotní potíže trvalejšího rázu.
Co je třeba dělat po celou sezónu
- Pravidelně jednou týdně měříme hodnoty pH pomocí kapkového testeru (správná hodnota je 7,2 – 7,6 pH)
- Odchylky upravujeme pomocí přípravků, které již v názvu obsahují označení pH plus nebo pH minus
- Pro pravidelnou péči o bazénovou vodu slouží chlorové tablety, které se postupně rozpouštějí. Obsah chloru ve vodě by měl být 0,3 až jeden miligram na litr
- Pravidelně do vody přidáváme šokový přípravek, který zničí zárodky rostlinných i živočišných bakterií.
- Samozřejmě je třeba vodu několikrát denně filtrovat
- V době, kdy bazén není používán, je nutné zakrýt vodní plochu proti prochladnutí a nečistotám ze vzduchu a okolí. Kombinace neprůhledné letní a zimní plachty v jednom dokáže nejen udržet nastřádané teplo, ale zároveň zabrání i rozmnožování řas.
Co dělat když:
Když je voda kalná? - Stává se to zvláště po zimě, ale i během léta. Vždy, když je voda kalná, ale i preventivně během sezóny, přidáváme rozjasňující přípravek a filtrujeme, dokud není voda zase jasná.
Když se voda zazelená? - Stává se, když se zanedbá pravidelná a preventivní péče. Pokud voda trochu zezelená, je nutné udělat šokovou chloraci, k tomu přidat přípravek proti řasám. Je-li ale voda zelená hodně, použijte takzvaný flokulant, tedy přípravek, který vysráží řasy a nečistoty z nich spadnou na dno bazénu. Ty je potom třeba odstranit ze dna vysavačem a opět filtrujeme, dokud voda není zase průzračná.
Když už žádná chemie nepomůže? - Zvláště po zimě a u bazénů s nekvalitní filtrací mohou chemické přípravky selhat. Nezbude nic jiného než vodu vypustit, bazén vyčistit a napustit ho znovu.