Materiál obuvi by měl být prodyšný, tak aby zajistil noze příjemné klima, poskytl jí tepelnou izolaci a zároveň zabránil přehřátí a pocení. Konstrukce obuvi je nesmírně důležitá pro nemocné nohy, ale i pro zákazníky se zdravými končetinami. Existují základní pravidla, kterými byste se měli řídit. Vybraná obuv by měla být dostatečně prostorná a flexibilní, s úměrnou výškou podpatku se zpevněným opatkem. Ideální výška podpatku by měla být 2 až 2,5 cm. Dále je důležitý anatomicky tvarovaný svršek a nepříliš vysoká hmotnost. V neposlední řadě je třeba vědět účel, ke kterému byla obuv vyrobena a nezaměňovat například společenskou obuv za vycházkovou.
Vůbec nejčastější problém je výběr správné velikosti. Není výjimkou, že ženy nosí až o dvě čísla menší boty a jen asi dvě procenta českých žen nosí obuv správné velikosti. Při nákupu se totiž často zapomíná na nadměrek, který je třeba připočíst k délce nohy. Nadměrek by měl být tím větší, čím větší je velikost nohy. U dětské obuvi je to od 0,8 cm, u pánské obuvi od 1,5 cm a u dámské okolo 1 cm. Správná velikost obuvi je klíčová pro zajištění elasticity chůze, během níž se rozměr plosky zvětšuje jak do délky, tak do šířky (do šířky je to až o 0,5 cm). Zároveň je to prevence před tzv. drápovitým postavením prstů a poškozením okostnice.
Dlouhodobé nošení obuvi na příliš vysokém podpatku přináší také určitá rizika. Těmto zákaznicím se přetěžuje přední část plosky a hrozí prošlápnutí tukových polštářků, které chrání hlavičky metatarzů, což vede k mechanickému otlačení, útlaku cév a nervových struktur a bolestem při chůzi.
Pravidla správného zkoušení obuvi. Především je třeba brát svou velikost jen jako orientační a vyzkoušet si celý pár při chůzi. Obuv nesmí nikde tlačit ani klouzat z paty, musí padnout hned a zákazník se rozhodně nemá spoléhat, že se nošením roztáhne. Nakupovat by se mělo také odpoledne, kdy má nohy větší objem než ráno a je třeba počítat s rezervou na nadměrek.
Správné obutí úzce souvisí se stavem celého pohybového aparátu, takže stabilizací chodila lze například zbavit pacienta bolesti krční páteře. Výbornou pomocí mohou být ortopedické vložky, které korigují nebo kompenzují vrozené či získané deformace nohou. Dokonce jsou i takové vložky, které se dají použít do společenské obuvi. Žádná vložka sama o sobě však nestačí, dvě třetiny správného obutí závisí na kvalitní obuvi.
Jana Arnoštová
ChytráŽena.cz