Není to dlouho, co jsme s manželem navštívili moc pěkné město Strakonice, které leží v Jihočeském kraji, asi 50 km od Českých Budějovic. Město se může pochlubit krásným hradem.
Celá staletí stojí na kamenném ostrohu nad soutokem Otavy s Volyňkou ve Strakonicích středověký hrad. Mohutný komplex s gotickou věží Rumpál je dnes národní kulturní památkou a tvoří nezaměnitelnou dominantu Strakonic.
V jihozápadním nároží druhého nádvoří stojí tzv. Panský dům – původně gotický hradní palác, jenž byl renesančně přestavěn. Palác je chráněn ze západu hradbou s věží zvanou Rumpál ze 13. století. Viditelná věž se stala symbolem hradu. Své jméno získala po rumpálu, kterým do jejích hlubin spouštěli vězně. V jejím podzemí se nacházela hladomorna. Pokud si budete chtít prohlédnout město shora, můžete vystoupat po šestadevadesáti schodech až na ochoz věže. Působivou siluetu Rumpálu najdete na druhém hradním nádvoří, kde také tvoří majestátní kulisu všech oblíbených akcí, které se zde v průběhu roku odehrávají.
Druhá hradní věž se pyšní neméně poetickým jménem. Hradní páni ji přezdili na Jelenku, protože se v ní odehrávaly hostiny po úspěšných honech. Postavili ji tři sta let po Rumpálu v renesančním slohu. Na přelomu 18. a 19. století byla však nádherná výzdoba Jelenky v rámci stavebních úprav zakryta. Teprve o sto padesát let později byl její strop, renesanční okna a další prvky znovu objeveny.
V hradním paláci a v jižní části hradu jsou dnes umístěny expozice Muzea středního Pootaví, které prošlo od roku 2018 až 2022 rekonstrukcí objektů a renovací jedinečných expozic dud a dudáctví, historie textilní výroby, zbraní a motocyklů značky ČZ a Suverénního řádu maltézských rytířů.
Naproti hradu, přes řeku Otavu, stojí pěkný kostel sv. Markéty.
ChytráŽena.cz