Strážnice je malé město v okrese Hodonín v Jihomoravském kraji, 15 km severovýchodně od Hodonína, na levém břehu říčky Veličky krátce před jejím ústím do Moravy. Žije zde necelých 5 500 obyvatel. Historické jádro je městskou památkovou zónou, charakteristické jsou mohutné bašty na příjezdech od Hodonína a od Veselí. V centru města zve k návštěvě muzeum. To bylo otevřeno v roce 1995 a zabývá se shromažďováním, ochranou a prezentací sbírkových předmětů, které mají vztah ke Strážnici a nejbližšímu okolí. V současné době je v muzeu umístěno více než 10 000 sbírkových předmětů. Kromě stálých expozic se v přízemí a v podzemí muzea konají krátkodobé výstavy nejrůznějšího zaměření.
Nedaleko muzea je pak nepřehlédnutelný Kostel sv. Martina. Jedná se o původně gotický kostel z 15. stol. Několikrát vyhořel. V letech 1720-25 zbarokizován. Přitom získal nový presbytář, sakristii, oltáře, kazatelnu a sochy. Hlavní oltář je zasvěcen sv. Martinu z Tours. Oltářní obraz pochází od kroměřížského malíře Jana Zapletala z r. 1833.
Při výjezdu z centra města směrem na Bzenec se pak po naší pravé ruce nachází rozsáhlý anglický park, ve kterém je i velký zámecký amfiteátr, kde se pravidelně koná Folklórní festival Strážnice. A ukrývá se tu i krásně opravený zámek.
Ten vznikl přestavbou za vlády rodu Žerotínů, kteří nechali v 16. století přestavět gotický strážní hrad z 2. poloviny 13. století na renesanční zámek. V 19. století prošel klasicistními a romantizujícími úpravami. V zámku sídlí Národní ústav lidové kultury. Část zámku je zpřístupněna veřejnosti - knihovna, kaple a expozice nástrojů lidové hudby.
Při výčtu toho, co byste neměli ve Strážnici minout pak rozhodně nemohu zapomenout na zdejší skanzen. Dle mého odhadu bych si i myslela, že to bude největší skanzen u nás a opravdu je dobré si pro tuto prohlídku vyhradit alespoň 3 hodiny času. Nachází se v podstatě naproti parku, tedy po naší levé ruce, pokud budeme z centra města vyjíždět směrem na Bzenec.
Skanzen ve Strážnici se oficiálně jmenuje Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy. Výstavba byla zahájena v roce 1973 a v současnosti se rozprostírá na ploše 16 ha. Snahou skanzenu je ukázat lidové stavitelství jednotlivých oblastí Slovácka a to, jakým způsobem zde lidé žili a bydleli. Pro veřejnost jsou přístupné areály Moravských Kopanic, luhačovického Zálesí, Horňácka, technických vodních staveb, vinohradnický areál a areál lučního hospodářství.
V terénu si můžete prohlédnout 64 různých objektů. Před dvěma lety, kdy jsme sem zavítali, bylo možno si vybrat prohlídku areálu s průvodcem a nebo jít samostatně, což jsme si zvolili my. A tedy, pokud bych mohla doporučit, tak lepší vyrazit do skanzenu hned po ránu, dokud je v areálu klidněji. Odpočinout a nabrat síly pak můžete i ve zdejší restauraci. Je zde i prodejna suvenýrů, kde si také vybere každý.
Tak ať se vám výlet, či dovolená na jihu Moravy vydaří.
Kahomar - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz