Jeden den naší letošní dovolené jsme strávili v Avignonu.
Starobylé město Avignon patří k nejkrásnějším městům jižní Francie. Leží v regionu Provence-Alpes-Côte-d'Azur na levém břehu řeky Rhôny. V roce 1995 bylo historické centrum Avignonu zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.
Město bylo založeno Římany jako centrum provincie Gallia Narbonensis.
V letech 1309 až 1377 se toto malé francouzské město stalo sídlem papežů, nucených opustit Řím, poté ještě na čas sídlem vzdoropapežů (celkem zde sídlilo sedm papežů a pět vzdoropapežů).
Mezi nejslavnější obyvatele města patří také renesanční básník Francesco Petrarca nebo filozof John Stuart Mill.
Nejznámější památkou a symbolem města je Avignonský most (Pont Saint-Bénezet), opěvovaný v populární písni. Z původních dvaadvaceti oblouků se dochovaly pouze čtyři, a most tak končí v půli řeky Rhôny. Také se zde nachází gotický Papežský palác, postavený v letech 1335 až 1364. V sousedství paláce stojí katedrála Notre-Dame-des-Doms.
Přijedete-li do Avignonu autem, nechte se šipkami dovést na centrální parkoviště pod hradbami města v těsné blízkosti slavného mostu. Pak stačí jen projít bránou v opevnění a ocitnete se bez velkého hledání v uličkách starého města. Po pár krocích se dostanete na obrovské prostranství před Papežským palácem a chrámem Notre-Dame. Před návštěvou obou památek ještě odbočte za chrámem doleva a po široké cestě podél vnitřní strany hradeb přijdete k nejvyššímu bodu městského opevnění, ze kterého je nádherný výhled na řeku Rhonu s mostem a daleko do okolní krajiny.
Katedrála Notre-Dame se zlatou sochou Panny Marie na věži byla postavena v románském stylu a v průběhu staletí byla různě přestavována. Proto pod románskou klenbou uvidíte například barokní balkony s bohatou výzdobou. V blízkosti oltáře si nezapomeňte prohlédnout bílý papežský stolec.
Na prohlídku Papežského paláce je třeba si vyčlenit aspoň dvě hodiny. Prohlídky jsou bez průvodce jen s plánkem paláce a audio průvodcem. Palác je převážně v gotickém slohu. Není v něm nábytek, protože byl za Velké francouzské revoluce vyrabován a rozkraden. Dochovaly se jen jednotlivé sochy, trůn, gobelíny apod. Mezi zajímavé exponáty patří socha našeho krále Karla IV. v životní velikosti, který zde byl korunován na císaře římského.
O letních prázdninách se koná v Avignonu divadelní festival, letos od 6. do 25. července. Po celý den se na různých místech města, a především na náměstí před Papežským palácem, odehrávají desítky představení nebo upoutávky na večerní program. Městem se potulují kejklíři a herci v maskách a lákají turisty i domácí obyvatele na svá představení.
Po návštěvě paláce byl čas na oběd. Jako v každém turisty navštěvovaném městě je v centru města spousta hospůdek a kavárniček, nebo i McDonald. My jsme si vyhlédli centrální tržnici a mezi okukováním místních specialit (ryby, mořské plody, olivy a olivový olej, bylinky a koření, masné výrobky, sýry, víno…) jsme ochutnali provensálské slané koláče plněné špenátem a sýrem nebo s lilkem a rajčaty.
Odpoledne jsme strávili v uličkách města. Prohlédli jsme si například radnici se známou „hodinovou“ věží a chrám sv. Petra s původními freskami a krásnými dřevořezbami. Navečer jsme ještě zajeli k známému římskému akvaduktu Pond du Gard nedaleko Avignonu.