Pupeční šňůra
Pupeční šňůra je dlouhá 60–80 cm a skládá se ze tří cév obalených ochranným, průsvitným gelem. Největší céva zajišťuje přívod kyslíku a živin, dvěma menšími tepnami proudí odkysličená krev zpět do placenty. Pupeční šňůrou dostává děťátko živiny i kyslík a údajně je v ní tlak stejný jako v zahradní hadici.
Internetové diskuze matek se s oblibou hemží hrůzostrašnými zkazkami o pupeční šňůře, která se při porodu omotala kolem krku dítěte. Uklidněte se. Pravda je taková, že pupeční šňůru mívá nějakým způsobem kolem sebe omotanou až třetina všech dětí. Kolem krku jako náhrdelník, kolem nožiček a ručiček, někdy ováže celé tělo dítěte jako balík. Vzhledem k vnitřnímu tlaku pupeční šňůry se ale v převážné většině dítěti nic nestane.
Placenta
Když čtete nebo slyšíte o placentě, plodovém lůžku nebo plodovém koláči, mluví se pořád o tomtéž. Placenta svým vzhledem opravdu připomíná koláč, váží 500–1000 g, je placatá, oválného tvaru a plná krve. Její funkce v těle ženy spočívala po dobu těhotenství v tom, že spojovala krevní oběh matky a dítěte, a tím umožňovala dítěti dýchat a zajišťovala jeho výživu. Po narození dítěte ztrácí placenta svůj význam, dítě již dýchá samostatně a o jeho výživu se postará matka. Žena nejprve porodí dítě, placentu asi do hodiny. Naštěstí už bezbolestně.Mázek
Trochu připomíná bílý krém. Jde o vrstvičku, která chrání tělo dítěte před plodovou vodou. Pokrývá je asi do osmého měsíce. Když se dítě narodí předčasně, není u některého z nich tak úplně vstřebaný. Sice se umývá, ale po několika hodinách by se do jeho kůže vstřebal sám.
ZDROJ: Moje Betynka.cz
DanielkaZ
CHytráŽena.cz