Další zásadou je, že u slavnostního stolu sedí v čele vždy novomanželé. Po pravé ruce nevěsty pak sedí rodiče ženicha a po levé ruce ženicha sedí rodiče nevěsty. Dále je zasedací pořádek individuální. Jen málo z nás ví, že existují ještě tyto dvě tradice. Ke svatební tabuli by měli přijít novomanželé jako poslední, až když jsou všichni na svých místech. A také to, že novomanželé mohou kdykoli po obědě odejít, i jako první a nemusí se s nikým loučit. Loučení a děkování hostům pak mají na starosti rodiče novomanželů.
Jako postupovat u svatebního stolu?
Čím začít a na co nezapomenout?
* Svatební hostinu započněte vždy přípitkem. Jako přípitek většinou slouží šampaňské. Řeč k přípitku by neměla být nějak zvlášť dlouhá. Přípitku by se měl zhostit jeden ze svědků.
* Po přípitku následuje poděkování, které vysloví ženich. Nevěsta popřeje všem hostům dobrou chuť.
* Mezi prvním a druhým chodem oběda by měl pronést řeč otec nevěsty. Přivítá celou rodinu ženicha a přijme ji za vlastní. "Rozloučí" se se svou dcerou a krátce o ní pronese několik pěkných slov.
* Mezi druhým a třetím chodem oběda by měl pronést řeč otec ženicha. Také přivítá nevěstu do své rodiny a krátce poděkuje její matce za vychování a také pronese několik slov o svém synovi.
* Jakmile budou proneseny obě řeči, mohou pronášet svá blahopřání a přípitky i ostatní hosté.
Slavnostní řeč se pronáší ve stoje. Může být mluvena z patra, nebo čtena. Taková slova k přípitku by měla být vhodně a citlivě zvolena. Tak aby nikoho neranila a zbytečně moc nedojímala. Trocha vtipu nikdy neuškodí.
Zdroj: www.svatebni-centrum.eu
www.svatebysluzby.cz
ZUZI
Chytrá Žena.cz