V České republice, na Moravě i ve Slezsku se od pradávna považuje svátkem zamilovaných 1. květen. Je to tradiční svátek, i když jeho kořeny je možno odvodit z keltské či germánské kultury, kdy byla první noc z dubna na květen oslavována jako čas plodnosti. V den prvního máje musela být každá žena políbena pod rozkvetlou třešní, aby v následujícím roce neuschla a zůstala jí její krása. Tento prvomájový polibek mezi milenci znamenal, že se chýlí ke svatbě.
Stavění májek, ozdobených pentlemi a věncem pochází zřejmě z Anglie - v Irsku a Skotsku je to součástí keltského svátku, který se slaví dodnes. Májku postavil mládenec pod okny své milé a hlídal ji, aby mu ji případný jiný nápadník nevyměnil za svou.
Májky, postavené na návsích vesnic, se dle tradice kradou, což je možno pouze v noci z 1. na 2. května - znamená to však velkou potupu, proto bývá májka pečlivě hlídána.
V dnešní době polibek na 1. května nemusí značit brzký sňatek a stačí již políbit se pod jakýmkoliv rozkvetlým stromem.
Svátek sv. Valentýna - 14. února - má původ v anglosaských zemích, kdy si partneři vyměňují drobné dárky, nejčastěji stylizovány do tvaru srdce. Je to svátek lásky mezi nejbližšími, muži nejčastěji obdarovávají partnerky květinou /nebo drobnou krabičkou (?) - vše je dovoleno/. Dárečky se dávají i maminkám a babičkám na znamení lásky a úcty!
Tento svátek je zřejmě odvozen od svátku Lupercalia ze starého Říma, kdy do „urny lásky“ byly v předvečer tohoto dne vloženy lístečky se jmény dívek a mládenci po vylosování lístku se jménem dívky, tuto považovali za svou milou v příštím roce.
Svátek sv. Valentýna je připomenutím mučednické smrti křesťanského kněze Valentýna, který za vlády císaře Claudia II. nelegálně oddával vojáky - tito pak nemuseli do války. Byl však zatčen a jeho poprava byla stanovena na den 14. února.
Kněz měl nárok na napsání jednoho dopisu, napsal tedy dopis plný lásky své ženě - byl to vlastně předchůdce dnešních „Valentýnek“.
O obnovení a rozšíření tohoto svátku se postaral počátkem 20. století jeden americký podnikatel, jenž díky výrobě dárků a přáníček k tomuto svátku zabránil krachu své firmy - následně se svátek sv. Valentýna rozšířil i do západní Evropy, později do celé kontinentální Evropy.
Jistě však každou dívku i ženu potěší, pokud si její partner na ni vzpomene i celoročně hezkou kytičkou nebo drobným dárkem a nejen v tyto dva dny!!!
MartaB - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz