Vyrážíme s kamarádkou na výlet - Stará či Mladá Boleslav? Vítězí Stará Boleslav a jedné sluneční soboty přijíždíme třístovkovým autobusem z Černého Mostu.
Je krátce po 11. hodině a jdeme ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie. Na informační tabuli je napsáno - pokud chcete průvodce, zavolejte na číslo... volám. Z kostela vychází paní s mobilem u ucha - vy asi telefonujete se mnou... Ano, rády bychom si zaplatily prohlídku s průvodcem. Nic se neplatí, jen co dáte do pokladničky kostela. To koukáme a vhazujeme do pokladničky větší obnos.
Prohlídka může začít - máme průvodkyni jen samy pro sebe. Nejdříve navštívíme kostel sv. Klimenta. Jedná se o románskou stavbu - dle domněnek byl kostel zbudován knížetem Vratislavem roku 915 na místě staršího dřevěného kostela - údajně založeným sv. Metodějem. Obdivujeme velký kříž a hned dostáváme první hádanku (a že jich za celou prohlídku bylo hodně).
Z čeho je vyroben? Nevíme - je to dubové dřevo, které prý dle odborníků leželo v Jizeře cca 1000 let a zkamenělo. Bazilika sv. Václava - založil ji kníže Břetislav I. kolem r. 1042. Důvodem bylo pokání, které kníže obdržel od papeže Benedikta IX. za vyplenění polského Hvězdna a uloupení ostatků sv. Vojtěcha a jeho bratra Radima a Pěti sv. bratří. Průvodkyně je nepřeberná studna moudrosti - historická data, události, obrazy se nám kupí v hlavě. Nejvíce nás zajímá, kde byl Václav zavražděn - bylo to přece někde ve dveřích kostela. Vůbec si neuvědomujeme, že kostel byl několikrát poškozen (husitské války, Švédové) a musel být přestavován. Díváme se na sousoší do Matyáše B.Brauna - zde býval kdysi vchod do kostela sv. Damiana a Kosmy, kde byl Václav 28. září 1929 (nebo 1935 - kdoví?) zavražděn.
Je zde i krypta, kde ležel v hrobě, než ho převezli na Pražský hrad. Po důkladné prohlídce jdeme do kostela Nanebevzetí Panny Marie a tady se setkáváme s pojmem Palladium (znám jen Palladium - obchodní centrum v Praze a nikdy jsem se nad tím názvem nezamyslela). Je to reliéf - Madona s dítětem - který věnoval sv. Metoděj Ludmile. Po její smrti ho zdědil Václav. Měl ho neustále při sobě a vroucně ho uctíval. Když byl úkladně zavražděn svým bratrem Boleslavem, byl s ním jeho sluha Podiven. Nechtěl nechat vrahy tento reliéf potupit, sejmul jej z hrudi mrtvého knížete a utíkal pryč z města. Vrazi Podivena pronásledovali. On schoval reliéf na vršku za Boleslaví a utíkal dále k lesu. Tam jej vrazi dostihli a oběsili. Od této doby byl mariánský reliéf téměř po dvě a půl století ztracen. Další legenda praví, že kolem roku 1160 ho oráč našel při orbě. Donesl domů a druhý den obrázek zmizel a našel jej opět v oraništi. Odnesl jej do kostela a tam již zůstal.
A takhle bych mohla povídat a povídat - díky průvodkyni jsme se hodně dozvěděly z historie. Radím - vydejte se do Staré Boleslavi, zavolejte na mobil průvodkyni a nebudete zklamáni. Paní průvodkyni všechna čest - věnovala nám přes čtyři hodiny.
Hanaj - čtenářka
ChytráŽena.cz