V současné době existuje na světě necelých 7 000 jazyků. Některými z nich hovoří více než miliarda lidí, jinými pouhé desítky!!! Počet jazyků tedy spíše klesá. Jsou jazyky, kterými se mluví ve více státech. Mezi nejrozšířenější patří čínština, angličtina, španělština, hindština a arabština.
Jazyky řadíme podle příbuznosti do 27 jazykových rodin. Podle čeho se příbuznost určuje? Zejména podle fonetické podobnosti nejužívanějších slov (matka, otec, číslovky 1 – 10, pozdrav, potraviny ...). Naše rodina se nazývá Indoevropská jazyková rodina, ano, čeština je příbuzná s hindštinou používanou v Indii! Tato rodina se dělí na větve, mezi nimi například slovanská (čeština, polština, ruština...), germánská (angličtina, němčina, švédština...), románská (španělština, italština, francouzština...). Kromě toho lingvisté odhalili jazyky, jejichž příbuznost s jinými nebylo možné vystopovat, ty označujeme jako izolované. V Evropě se jedná například akvitánštinu, baskičtinu, etruštinu a iberštinu. Dle příbuznosti jazyků pak můžeme usuzovat na pohyb obyvatelstva. Existují také jazyky umělé. Mezi nejznámější řadíme esperanto a zjednodušenou angličtinu – které vznikly ve snaze o sjednocení mluvy.
I v dnešním vyspělém světě 1/6 obyvatel neumí číst a psát – jsou negramotní. To představuje velký problém nejen ve vzdělání, ale i v naprosto běžném životě. Člověk je schopen naučit se přibližně 7 jazykům dobře, na víc nestačí kapacita mozku. Většina z nás se však dohovoří maximálně 2 – 4. Značnou výhodu mají bilingvinní děti, které vyrůstají v dvojjazyčném prostředí a hovoří tedy oběma jazyky jako rodilí mluvčí. Chcete-li se nějakému jazyku naučit dobře, musíte začít před 15. rokem, později už to nezvládnete tak kvalitně.
Jazyk není jen nástrojem komunikace, ale také uměním! Pomáhá nám vyjadřovat naše emoce, představy, touhy, sdílet myšlenky s blízkými i zaznamenávat je pro budoucnost. Je to úžasný nástroj, jedna z věcí, která nás dělá LIDMI.
Agrant - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz