Je proto důležité vědět, jak samotné barvy působí a tomu přizpůsobit výběr osvětlení (či naopak). Pokud máte pocit, že pokoj je velmi tmavý – i přes vhodně zvolené osvětlení – může to být způsobeno právě špatnou výmalbou v pokoji.
Obecně platí, že stěny oproti oknu a podlaha jsou světlejší, protože na ně dopadá dostatek světla. Naopak strop a zbytek stěn jsou tmavé, proto je potřeba je prosvětlit jasnými barvami. Naopak na podlahu a stěnu proti oknu můžete použít sytější, tmavší barvy, čímž rozdíly v prosvětlení místnosti vyrovnáte.
Jak barvy v místnosti opticky působí?
Barvy se dělí na teplé (červená, oranžová, žlutá) a studené (modrá, zelená, fialová). Chladné odstíny opticky vzdálenosti prodlužují – strop i stěny tak zdánlivě ustupují do pozadí, teplé odstíny působí dojmem opačným.
V celkovém vyznění interiéru záleží také na intenzitě barev.
Tmavé barvy opticky zmenšují prostor a snižují strop. Takže pokud máte malý, stísnění pokoj a chcete, aby vypadal větší, vsaďte na světlé a jasné odstíny barev, ideální je například modrá. Strop je vhodné nechat bílý, pokoj tak bude působit vyšší. V „korekci“ disproporcí jednotlivých místností vám pomohou i vzory, například na tapetách. Drobný vzorek opticky rozšiřuje, velké vzory udělají místnost menší.
Barvy do interiéru vybírejte také podle toho, zda budete místnosti užívat převážně za denního či umělého světla, jelikož barvy se pod umělým osvětlením mění. Záleží i na jednotlivých druzích světelného zdroje. Klasické žárovky zvýrazňují teplé barvy, zářivky naopak ty studené. Nejméně originální odstín barvy pozměňují halogenové žárovky.
Zdroj: OBI
Vendi V.
ChytráŽena.cz