Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Halloween v roce 2024Halloween v roce 2024 Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 01.11. 2024
Dnes má svátek Felix
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Světová rarita: ptáci s velrybí hlavou

10. 09. 2010 | ZOO Praha

Otevření nové expozice Ptačí mokřady – sobota 11. září v 11 hodin

 

Pražská zoo měla dlouho velké tajemství. Návštěvníkům a dokonce ani většině zaměstnanců nebylo přáno nahlédnout za oponu, která skrývala skupinu možná vůbec nejbizarnějších opeřenců na světě. Ptáků s velrybí hlavou – člunozobců afrických.

V sobotu 11. září v 11 hodin proběhne slavnostní otevření expozice Ptačí mokřady. Kmotrem páru člunozobců afrických se stane zpěvák Daniel Nekonečný. Pro návštěvníky bude připraven program, v rámci kterého se dozvědí legendy o člunozobcích, ale i zajímavosti ze života těchto ptáků. K nové expozici je navede speciální navigace – na zemi nastříkaní člunozobci.

 

„Ve všech zoologických zahradách celého světa žije pouze kolem čtyřiceti člunozobců afrických. Jsou tedy v jistém smyslu téměř stejně vzácnými chovanci jako kupříkladu panda velká,“ uvedl Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha. „Nikdy jsme neměli krásnější a bizarnější ptáky. Modrošedě zbarvení velikáni o výšce 120 centimetrů, s rozpětím křídel zhruba dva a půl metru a především s ohromným zobákem, připomínajícím někomu hlavu velryby (odtud anglické jméno Whalehead, ruské kitoglav), někomu botu (anglické Shoebill, německé Schuhschnabel) anebo člun.“

 

V nové expozici Ptačí mokřady se představí jeden ze dvou našich párů - samec Korongo a samice Okomo. A protože páry člunozobců nežijí společně a setkávají se jen kvůli hnízdění, mají u nás Korongo i Okomo každý svůj prostor s jezírky a s porosty šáchoru, velmi podobný jejich domovským mokřadům v tropické východní Africe.

 

Kromě člunozobců budou moci návštěvníci pozorovat více než 140 ptáků v přilehlých mokřadech a v dalších 4 voliérách – v nich jsou ptáci pospolu tak, aby jejich soužití odpovídalo výskytu na jednotlivých kontinentech. Voliéry Afrika, Amerika, Austrálie a Evropa oslní ptačími druhy, které se v Zoo Praha objeví zcela poprvé - např. kladivouš africký, jeřáb laločnatý, flétnák australský a čejka laločnatá.

 

FOTO – Člunozobec africký v Zoo Praha (foto: Petr Jan Juračka)

 

Zdroj: ZOO Praha

 

Mirka Bali

ChytráŽena.cz



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Pouze přihlášení mohou vkládat komentáře. Přihlásit se.

Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles

Diamanty