Také Vás zajímá, jak že je to s tím čínským písmem? Kolik znaků musí lidé umět, aby se domluvili? Jak se znaky tvoří? Jak se čtou? Jestli ano, pak jste na správném místě.
Nejdříve se podíváme, proč zrovna čínské písmo přetrvalo.
Písmo starověkého Babylonu a Asýrie i egyptské hieroglyfy už dávno zanikly, čínské znaky s mírnými odlišnostmi přetrvaly dodnes. Začaly se vyvíjet z různých obrázků už za dynastie Šang ve 2. tisíciletí př. n. l. Nejdříve se objevovaly na kostech a želvích krunýřích, později na bronzových nádobách a pečetích.Tehdy Číňané určitě netušili, že se jejich písmo stane doslova uměním.
Čínské znaky se zčásti zachovaly a postupně se vyvinuly do dnešní podoby. To, že nedošlo k podobnému osudu znaků jako v Egyptě, má na svědomí hlavně uzavřenost této civilizace před světem a sjednocení celé země za dynastie Chin.
Čínské znaky se původně malovaly štětcem a inkoustem. Dnes se nejenom píší klasickou kuličkovou tužkou, ale jsou i psací stroje s čínskými znaky a samozřejmě je toto písmo možné najít i u počítačů.
Čínské znaky jsou rozčleněny do 6 tříd podle způsobu tvoření. Ve většině případů je znak tvořen kombinací dvou znaků, přičemž jeden poskytuje význam a druhý výslovnost nebo složením dvou samostatných znaků, z kterých lze utvořit slovo. Například:
田 (pole) + 土 (země) = 里 (vesnice)
Jen minimálně se znak podobá skutečnému objektu. Je to asi jen 4 % znaků, ale i u těch by mělo mnoho lidí problémy je rozpoznat. -日 (slunce) 月 (měsíc) 水 (voda) 山 (hora) 木 strom.
Není však úplnou pravdou, jak se mnoho lidí domnívá, že jeden znak znamená jedno slovo. Toto platí pouze pro ty nejběžnější slova. Hodně znaků znamená jednu nebo dvě slabiky, z kterých se dál poskládá celé slovo.
Podle většiny odhadů je celkový počet čínských znaků mezi 50 – 80 tisíci. Drtivá většina z nich je však dávno nepoužívaná a zastaralá. Třináctileté dítě by mělo znát 3 000 znaků. Vzdělaná asi 6 000, rolníkovi ale bohatě postačí i 1500.
Učení tolika znaků by se mohlo zdát nevýhodou, ale má to i své kladné stránky. Čína je totiž jazykově a dialekticky velmi roztříštěná, ale všechny její jazyky se zapisují stejnými znaky, což znamená, že třeba mluvčí kantonštiny se nedomluví s mluvčím standardní čínštiny, ale pokud jsou oba gramotní, mohou si psát. Z podobného důvodu také čínské televizní stanice vysílají filmy v čínském znění s čínskými titulky.
Jeden čínský znak může mít mnoho různých rozdílných významů, ale i mnoho způsobů výslovnosti. Existuje ale i řada znaků, které samy o sobě nemají vůbec žádný význam, získávají je až ve spojení s jiným znakem.
Tradičně se znaky kladly do sloupce shora dolů, sloupce se řadily zprava doleva. V moderních textech je běžné totéž řazení jako v latince, tedy do řádků zleva doprava, řádky přibývají shora dolů.
Bez ohledu na složitost znaku se všechny znaky v jednom textu musí vejít do čtverců o jednotné velikosti.
Autor:feebi