Tvůrce tohoto tabla, poněkud snad zapomnětlivý pan profesor V.B., opomenul na toto umístit jednak označení třídy /h-2/, ale také ročník, údaj 1952-54. Dokazuje to za
a/ že náš milý Vojta pravděpodobně během práce na tablu konzumoval tekutou odměnu, věnovanou předem a za b/ že se snad domníval, že jde o věc nepodstatnou, dočasnou a pomíjivou. Ani my jsme se tehdy, před šedesáti lety, nad drobnými nedostatky tabla nezastavili, počítám, že si toho nikdo ani nevšiml. Dokonce jsme snad nepočítali s tím, že se nás čtyřiadvacet „hochů, kteří spolu chodíme“ - /to mám z Bylo nás pět pana Karla Poláčka/, dá někdy dohromady.
Skoro to bylo tak, jenže pak jeden z nás, aktivní Olda V. přišel na nápad, svolat setkání a to se uskutečnilo až po čtyřiceti letech, tedy, pokud počítáte se mnou, v roce 1994. V závodním hotelu na vítkovickém náměstí se nás, pokud se pamatuji, sešla přesně polovina, tedy dvanáctka, tehdy ještě dosti zachovalých, solidních pánů v letech. Pak následovalo několik schůzek s kratšími intervaly a snižujícími se počty účastníků.
Letošní, tedy šedesáté výročí našeho vstupu do praktického života bylo, obávám se, asi poslední. Konalo se v mém městě, ne sice rodném, přesto ale srdci mému blízkém, neboť v něm dlím /to z ní vznešeně/ bezmála pětapadesát let, dokonce stále v jednom bytě jednoho domu.
Před prvními čtyřmi účastníky jsem se pochlubil „cizím peřím“ tedy zámkem pana hraběte Larische a tamními sbírkami, vyslal jsem je na návštěvní okruh s odborným výkladem - doporučuji návštěvu i Vám, stojí to zato. Sám jsem počkal na případné opozdilce, dorazil jeden a poslední, hravě si spočítáte, že nás bylo šest. Popravdě tedy sedm, Oldu V., svolavatele již vzpomenutého prvního a všech dalších setkání, včetně tohoto posledního, doprovázela manželka, jeho opora. Ostatní podpíralo různé, napočítal jsem dvoje francouzské hole a dva „špacírštoky“, sám jsem svůj bytelný čagan nechal doma, nohy mi to ten den dovolily a navíc jsem to měl, takříkajíc za rohem.
Posezení v extrovně příjemné zámecké restauraci bylo jako vždy srdečné, vedli jsme řeči, přečetli jsme dva dopisy korespondujících spolužáků a interpretaci dvou přijatých telefonických rozhovorů dvou dalších. Takže, počítám-li dobře, je nás, o kterých to víme, již jenom desítka, přibližně tolik těch, o kterých víme, že odešli do nenávratna a zbytek?
Kdo ví? Osudy se vytvářely různě. Olda V. /mladší/ celé roky od doby školní, mimo práce, prozpíval v mužských sborech a procestoval celý svět, nezpíval snad jen tučňákům v Antarktidě. Olda N. /starší/ život probruslil, jak psali k jeho osmdesátce před dvěma lety, byl to útočník s citem pro góly. Jeho vyprávění o cestě vítkovických hokejistů do Číny někdy v roce 1957 nemělo chybu a vzpomínky na pobyty na Hawaii, kam se v posledních desítkách let létal vyhřívat v době naší zimy, také ne. Spolužák Aleš je na staré roky mladistvě vyhlížejícím majitelem, jak pravím „latifundii“, zdárným chovatelem a pěstitelem, z výsadkáře Pavla - několik stovek seskoků - je úspěšný včelař, kamarád Jindra si chválí péči v domově pro seniory v podhůří Beskyd.
Mé vlastní prožitky mi připadají nakonec úplně fádní a nezajímavé, asi to už nestihnu změnit, že áno. Rozcházeli jsme se s tím, že „dá-li pánbů a příroda“ se snad ještě uvidíme, možná, že jo, možná, že ne - holt, jak je to v té písničce - a když snad ne, tak si můžeme říci - opět klasika - bylo to krásné - alespoň někdy a bylo toho - počítáno na roky - dost. Taky se scházíte? Pokud ne, zkuste to napravit, ano?
Jardamalej - čtenář
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz