Reálné hrozby a nejčastější onemocnění
Na začátek je třeba zopakovat, že v těhotenství platí zákaz pití alkoholu a užívání drog. Jejich konzumací nastává riziko, že se dítě narodí předčasně či s tzv. fatálním alkoholovým syndromem (FAS), což u mnohých vede k mentální či fyzické retardaci. Čím dál častěji se lze setkat s názorem, že malé množství alkoholu neškodí. Dosavadní studie tento jev ovšem nepotvrdily, proto většina odborníků stále doporučuje v těhotenství úplnou abstinenci. Dále by se těhotná měla vyvarovat kontaktu s pesticidy a herbicidy, které mohou obsahovat bakterii Listeria monocytogenes způsobující onemocnění listeriózu. Tyto bakterie jsou častým původcem infekcí stádových zvířat, u mnohých patří k normální střevní flóře.
Člověk se nejčastěji nakazí kontaminovanými potravinami - nepasterizovaným mlékem, nedostatečně tepelně upraveným masem nebo zrajícími sýry či špatně omytou zeleninou znečištěnou hnojem. Nákaza těhotné ženy může vést k potratu, předčasnému porodu, vážnému poškození nervového systému dítěte či jeho úmrtí. Často zmiňovanou nemocí v souvislosti s těhotenstvím je také toxoplazmóza, jejímž přenašečem jsou kočky. Nákaza od je ale málo pravděpodobná, i přesto není vhodné, aby vám doma pobíhaly po jídelním stole. Těhotné ženy by rovněž neměly manipulovat s kočičím trusem.
Čemu se raději vyhnout
Lékaři svým pacientkám často doporučují si během těhotenství nebarvit vlasy, protože při něm proniká malá část barvy kůží do organismu. Podle výsledků výzkumu, který se zabýval vlivem vlasových barev na vývoj plodu, existuje spojitost mezi barvením vlasů a vyšším rizikem vzniku neuroblastomu (nádor mozku) v dětství. Ne všichni vědci se ale s tímto výsledkem ztotožňují.
A co koupání a sauna?
Delší pobyt v horké vodě vede ke zvýšení tělesné teploty, dochází ke zvýšenému prokrvení a k vzestupu krevního tlaku, což není v těhotenství ideální. Existují dokonce studie, které referují o tom, že pobyt v horké vodě v prvních šesti týdnech těhotenství může zvyšovat riziko vzniku defektu neurální trubice plodu - rozštěpy páteře. „Lepší je pro těhotnou sprchování nebo krátká koupel v teplé nikoliv horké vodě. Vířivky a sauny je lépe vynechat úplně. Pokud má těhotná bolesti břicha nebo hrozí předčasný porod, je koupel rovněž nevhodná,“ doporučil MUDr. Jan Lacheta.
Společenské mýty
Často se lze setkat s názorem, že těhotná ženy by měla hlavně odpočívat a moc se nehýbat. Opak je pravdou. „Pravidelným cvičením v těhotenství by se budoucí maminky měly udržovat v co nejlepší kondici a posilovat svalové skupiny důležité pro porod,“ potvrdil MUDr. Daniel Struppl. Mezi ideální sporty v graviditě patří chůze, běh, plavání, tanec, jóga. Jako naprosto nevhodné je třeba uvést potápění, míčové hry, silové sporty (např. vzpírání) a všechny namáhavé vytrvalostní výkony.Další mýtus se, spíše než samotného těhotenství, týká problémů s početím. Většina společnosti se domnívá, že problémy s otěhotněním jsou čistě ženskou záležitostí. Pravda je ale jiná. Statistiky ukazují, že za neplodnost mohou obě pohlaví, může se dokonce stát, že jsou neplodní oba partneři najednou. Naštěstí se díky moderním technologiím daří i těmto páry k dítěti pomoci.
V souvislosti se svobodnými ženami a lesbami se zase často probírá, zda mohou mít děti bez partnera. Ačkoliv to česká legislativa neumožňuje je pro ně řešením podstoupit oplodňovací proces v zahraničí. Hlavní výhodou je možnost vybrat si dárce spermatu na základě rozsáhlých kritérií z největší databáze v ČR.