Nachází se jen pár kroků od Retranchementu, kolmo přes parčík, v objektu bývalých dělostřeleckých kasáren. Rozsáhlá budova, sloužící původně k ubytování vojáků a důstojníků, je nově zrekonstruovaná, část využívá Vysoká škola aplikované psychologie, v části je muzeum.
Expozice věnovaná císaři Františku Josefu I. je opravdu jedinečná. Jedná se o část soukromé sbírky, kterou její majitel shromažďuje přes 40 let. Je zde vystaveno přes 2000 předmětů, zobrazujících bývalého mocnáře nebo nějak souvisejících s jeho životem a dobou. Z hrnků, talířů, dýmek, kalamářů a dalších předmětů denní potřeby na nás hledí císař a my se v myšlenkách přenášíme do doby našich pradědečků a prababiček, kdy lidé nikam nespěchali a dovedli se radovat z malých věcí, které jim zpříjemňovaly život.

Určitě stále platí přísloví: „Není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem,“ a každý panovník či politik v jakékoli době má své odpůrce i zastánce. Nejinak to bylo s Františkem Josefem I., ale nebylo málo těch, kteří k němu chovali úctu a loajalitu. V době jeho vlády došlo rovněž k významnému rozvoji a rozmachu průmyslu. Zároveň jsou zde vystaveny dobové karikatury a je zajímavé, že mnohé by se daly použít i dnes, stačí jen vyměnit protagonisty.
Ponechme stranou politiku i národnostní otázky a soustřeďme se na císaře.
František Josef I. se narodil ve Vídni roku 1830, od malička byl kladen velký důraz na jeho vzdělání, mluvil plynně několika jazyky a jako budoucí císař byl vychován především k píli a zodpovědnosti. Od 13 let mu byl vypracován vojenský plán učení, což formovalo jeho osobnost a celý život se cítil být především vojákem. Vojákem - a nemyslím to nijak zle - na úrovni důstojníka, tedy nikoli vojevůdcem, válečníkem, generálem. Měl vřelý vztah k armádě, smysl pro povinnost, pro detail, miloval vojenské přehlídky, vždy se ukazoval v uniformě, pověstný byl jeho smysl pro pořádek. Jeho vláda se ale částečně nesla ve znamení vojenských neúspěchů.
Ani v soukromém životě se mu nedařilo. Oženil se se svou sestřenicí Alžbětou Bavorskou (Sisi), ale rozdílnost povah i různé prostředí, z něhož pocházeli, nebylo dobrým základem pro vztah. Ten příběh je dobře znám - dva lidé se za jeden den poznají a zasnoubí, aby se na půl roku rozešli a pak slavili svatbu.
Svobodomyslná Sisi se odmítá podřídit tvrdé španělské etiketě své tchyně, trpí anorexií a smrtí prvního dítěte, dcerky Žofie, se odcizení královského páru dál prohlubuje.
V Mexiku je popraven císařův bratr Maxmilián, jediný syn Rudolf, který se s otcem rozcházel v názorech i povaze, páchá se svou milenkou sebevraždu.
Stárnoucího mocnáře hluboce zasáhla smrt manželky Alžběty, kterou pilníkem zavraždil italský anarchista. Aby toho nebylo málo, následník trůnu synovec František Ferdinand d'Este zahynul i se svou českou manželkou Žofií Chotkovou při atentátu v Sarajevu a v Evropě se rozpoutala I. světová válka. Jejího konce, stejně jako konce monarchie, se František Josef I. nedožil. Zemřel ve Vídni v roce 1916.
Vládl rekordních 68 let v období zanikajícího feudalismu a vrcholící vědeckotechnické revoluce. Jeho nechuť k novotám (odmítal telefon, nechtěl jezdit automobilem) bývá přičítána výchově a duchovnímu založení, myslím však, že jistou roli hrály i všechny zmíněné osobní tragédie, které ho postihly. Lpění na tradicích možná pro něj bylo způsobem jak se s nimi vyrovnat a alespoň v mysli setrvat v dobách, které pro něho byly těmi „starými, zlatými časy“.
Od úmrtí Františka Josefa I. uplynulo letos 100 let a návštěva jeho muzea je skvělou připomínkou tohoto období naší historie. A třeba i podnětem k zamyšlení a možností podívat se na tohoto panovníka nejen jako na císaře, ale i jako na člověka.
IKE - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz