Kyje patří do městské části Praha 14, návštěvu čtvrti Staré Kyje mohu na procházku jen doporučit. V původní vsi Staré Kyje objevíte vesnické jádro s kostelem, farou a starými statky. Od kostela přes Krčínovo náměstí se pak dostanete ke Kyjskému rybníku.
Románský farní kostel svatého Bartoloměje je architektonicky velmi cenná stavba, jedna z nejzachovalejších ve střední Evropě. Byl založen pražským biskupem Janem II. v roce 1226 - 1236. Kostel má pevnostní charakter, ve středověku v dobách ohrožení sloužil pro obranu obyvatel vsi a v případě nouze jim poskytoval i útočiště. Kostel nebyl v času mé návštěvy otevřen, zahrada u kostela zpřístupněna byla. V zahradě kostela projdete kolem sakristie, pak objevíte náhrobek, a empírový a rokokový pískovcový kříž s Kristem. Jsou to pozůstatky bývalého hřbitova, který byl užíván do roku 1854. Od konce 19. století je jako náhrada za zrušený hřbitov u kostela využíván nový Kyjský hřbitov v Broumarské ulici. Kyjský hřbitov má tři části, uprostřed centrální cesty stojí na podstavci kříž s Kristem, za ním kaplička. Naproti kostelu je barokní fara se zahradou. Bývalý dvůr u fary je v současnosti využívaný jako restaurant a bowling.Na Krčínově náměstí je u parku umístěn pomník obětem válek s nápisem PADLI V BOJI. Jsou zde uvedena jména kyjských občanů, kteří položili své životy v letech 1914 - 1918, 1939 - 1945, anebo byli popraveni a umučeni v koncentračních táborech 1939 -1945.
Kyjský rybník byl spolu s dalšími rybníky na Rokytce založen pravděpodobně ve 14. století z podnětu prvního pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic, který je spojen s počátky rybníkářství v Kyjích. Původně Kyjský rybník sloužil i jako zásobárna vody pro mlýn pod hrází. Mlýn se nedochoval, byl zrušen při rekonstrukci hráze. Na počátku 60. let 20. století byl rybník téměř zcela zanesen náplavy a větší část jeho plochy byla zarostlá mokřadní vegetací. V roce 1962 bylo realizováno odbahnění. Poté byly práce přerušeny, a zase pokračovaly až v 70. a 80. letech, kdy bylo provedeno další odbahnění rybníka a vybudování dělicí hráze. V roce 2006 byl Kyjský rybník opět zanesen cca 69 000 m3 bahna, které dosahovalo místy mocnosti až 1 m. V letech 2007- 2008 probíhaly práce na odbahnění rybníka, v roce 2010 byl v části rybníka zbudován ostrov, ideální prostor pro vodní ptactvo. Dalším krokem byla rozsáhlá výsadba stromů a keřů kolem celého rybníka.Dostupnost místa je dobrá. Do Kyjí jede autobus 110 z metra Letňany a Hloubětín, autobus 181 z metra Rajská zahrada, autobus 223 a 181 z metra Černý Most. Autobus 224 jede v trase Horní Počernice, metro Černý Most, Kyje, Jahodnice, Hostavice, Dolní Počernice, Štěrboholy, Dolní Měcholupy, Petrovice.
Vlakem se z Masarykova nádraží do zastávky Praha-Kyje dostanete za 12 minut, z nádraží Praha-Libeň za 4 minuty, z nádraží Praha-Dolní Počernice za 2 minuty, z nádraží Praha-Běchovice za 5 minut. Ve vlaku platí všechny jízdenky a kupony MHD. Věřím, že výlet do Kyjí nikoho nezklame.ChytráŽena.cz