Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Velký roční horoskop na rok 2025Velký roční horoskop na rok 2025 Jarní prázdniny 2025 – termínyJarní prázdniny 2025 – termíny
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 11.01. 2025
Dnes má svátek Bohdana
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Tipy, co zkontrolovat, aby bylo stanování radost a ne horor

21. 06. 2014 | Praktické rady
Díky stabilnějšímu počasí a slunným dnům zahajují právě nyní kempy novou sezónu. Zatímco provozovatelé tábořišť dolaďují poslední detaily, většina lidí se teprve poohlíží po lokalitě, která se letos stane cílem jejich dovolené. Pro pohodový zážitek pobytu v přírodě je však potřeba zvolit nejen zajímavé místo, ale hlavně mít vybavení, na které se můžete spolehnout.

Správně udržovaná funkční výstroj vás totiž ochrání nejen před rozmary počasí. V případě pobytu v přírodě vám dokáže zachránit pohodový den a zamezit předčasnému návratu do civilizace. Na co si dát před prvním kempováním pozor a jak připravit výbavu na start sezóny?

Bez kontroly tropika raději nevyjíždějte

Kvalitní stany zaručují pohodlný spánek i ochranu před nestálým počasím. Po opakovaném použití je u nich však nutné provést základní údržbu a kontrolu. Mezi nejdůležitější vlastnosti stanu patří voděodolnost vnější plachty, která se nazývá tropiko. Jeho nepropustnost se totiž při častém používání za deštivého počasí postupně snižuje. Během slunečných dnů tropiku naopak škodí UV paprsky, které mají negativní vliv na jeho pevnost. Po několika sezónách je proto třeba stan naimpregnovat a prodloužit tak jeho voděodolnost i životnost.

Tipy, co zkontrolovat, aby bylo stanování radost a ne hororK impregnaci rozhodně nepoužívejte klasické přípravky, které běžně používáte na boty. Některé impregnace na boty totiž obsahují olejovou bázi, která by mohla materiál stanu poškodit. Vždy tak volte přípravky určené pro stany, které kromě UV ochrany a voděodolnosti tropiku dodají i ochranu proti plísním. Kromě plachty u stanu také zkontrolujte mechanické oděrky a díry na podlážce, kvůli kterým můžete mít v provizorním obydlí po prvním dešti řádnou potopu.

Poškozené zipy či lana? Hrozí zborcený stan a vlhkost

Před začátkem sezóny rovněž navoskujte zipy stanu parafínem. K tomu postačí obyčejná svíčka, kterou přejedete po zapnutém zipu. Parafín se postupně pohybem jezdce vetře mezi zuby zipu a zabrání tak jeho zadření. Zároveň zvýší i nepropustnost zipu vůči vodě. Důležitou funkcí, kterou byste měli mít před sezónou u stanu v pořádku, je také stabilita. Voděodolnost i větruvzdornost závisí na tom, zda je stan správně postaven a napnut. Bez vypnutých stěn a dobře ukotvených rohů stanu bude uvnitř ve větší míře kondenzovat vlhkost, případně do něj bude zatékat. Při špatném vypnutí může silnější vítr také více namáhat tyče stanu a způsobit jejich deformaci. Při kontrole výbavy také vždy přepočítejte počet kotvících a vypínacích kolíků a chybějící nebo ohnuté kolíky doplňte. Pozornost věnujte i vypínacím lankům a ta, která jsou roztřepená nebo prodřená, raději vyměňte. Překontrolujte rovněž stav stanových tyček – drobná prasklina či chybějící koncovka tyče totiž může zabránit v úspěšné stavbě stanu.

Spacákům dopřejte průvan a karimatce testovací nafouknutí

Kontrolu po zimním uskladnění si zaslouží i spacák a karimatka. I když se doporučuje přes zimu spacáky rozbalit a nechat je zavěšené ve skříni, většina lidí stále spacáky skladuje smotané v kompresním obalu. Tím se ale ničí jejich termoizolační vlákna. V případě skladování v komorách a sklepích se navíc do spacáku vinou nedostatečného větrání a vlhkosti může dostat plíseň. Před první cestou pod stan proto spacák vždy minimálně dva týdny předem vyndejte z obalu a nechte jej provětrat. Tento časový interval vám poskytne prostor pro zajištění odborného vyprání spacáku pro případ, že bude spacák znečištěný nebo zatuchlý.

Samonafukovací karimatky byste měli, podobně jako spacáky, rovněž uchovávat v rozvinutém stavu a s otevřeným ventilem. S uvolněným ventilem si totiž pěnová výplň nejlépe zachová roztažnost a nasbíraná vlhkost může odcházet ven. Ať už skladujete karimatku srolovanou, nebo volně pověšenou, před prvním použitím ji nechte prodýchat. Před první nocí pod stanem ji také doma nafoukněte, čímž zjistíte, zda neuchází. Případné dírky zalepte opravnou sadou, která bývá standardní součástí výbavy ke karimatce.

Fungující doplňky zajistí světlo, teplo a pohodu u táboráku

I když se zdá, že je kontrola kempovacího vybavení před sezónou časově náročná, zvládnete ji za pár minut. Kromě kontroly základního vybavení byste měli věnovat čas i revizi doplňků. Jako pomůcku jsme pro vás připravili výčet dalšího kempovacího vybavení a tipy, na co kontrolu při přípravě na první stanování zaměřit.

DOPLNĚK, KONTROLA + ZPŮSOB OŠETŘENÍ

NŮŽ
Kapesní zavírací nůž je třeba čas od času promazat tak, aby se jednoduše otevíral. Před sezónou je také dobré vydezinfikovat čepele a zkontrolovat, zda jste při předchozím používání neztratili odnímatelné části (pinzetu, párátko apod.).

BATERKA, ČELOVKA A DALŠÍ OSVĚTLENÍ

U svítidel se ujistěte, že opravdu fungují. Pokud je světlo slabé, vyměňte baterie. V případě, že nesvítí vůbec, nespoléhejte jen na náhradní baterie na cestu. Zkontrolujte i žárovku/diodu.

VAŘIČ

Vyzkoušejte funkčnost vařiče, případně vyměňte kartuš či doplňte palivo.

LÉKÁRNIČKA

Věnujte se hlavně datu expirace desinfekce, repelentu, léků i obvazových materiálů. Nezapomeňte také doplnit lékárničku do původního stavu. Přidejte náplasti či přípravky, které tiší bodnutí hmyzem. Ty se totiž při pobytu v přírodě používají nejčastěji.

ZAPALOVAČ

Zapalovače prokřesejte, a pokud nehoří, doplňte plyn či vyměňte škrtací kamínky. U jednorázových zapalovačů mějte v záloze pro jistotu i sirky, neboť bývají často poruchové.

Zdroj, foto: Blackcomb


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !