1. Časté přebalování je základ
Časté přebalování je základem správné péče o dětskou pokožku. Princip vzniku plenkové dermatitidy je totiž velice jednoduchý. V případě, že je dětská pokožka vystavena delší dobu tření o plenku v kombinaci s vlhkým prostředí, dochází k rozmnožení bakterií a poškození vnější vrstvy pokožky. Bez ohledu na typ plenky je třeba ji vyměnit alespoň sedmkrát denně, u novorozenců dokonce ještě častěji.Nepodceňujte ani výběr plenky. Kvalita a správná velikost plenky totiž hraje v prevenci opruzenin také roli. Neměla by být ani příliš těsná, ani příliš volná. Pokud používáte plenky látkové, nenatahujte přes ně neprodyšné a těsné oblečení, které brání dýchání pokožky. Stejně tak důležitý je způsob praní látkové plenky. Je potřeba ji vyvařit, důkladně vymáchat a vyžehlit. Vyhněte se používání aviváže a bělících přípravků.
2. Přiměřená hygiena a sucho
Přehnaná hygiena založená na používání nevhodných a parfemovaných přípravků může mít stejné důsledky jako nedostatečná hygiena. Základem prevence před podrážděním je krátké omytí nebo osprchování pokožky pod čistou vodou. Pokud zrovna tuto možnost nemáte, můžete použít vlhčené ubrousky. Zvolte kvalitní, které jsou určeny přímo pro děti a nejsou parfemované.Důležité je také důkladné osušení po koupeli. Nedostatečně vysušená pokožka totiž může být zdrojem dalších problémů. Při přebalování nechte pokožku chvíli provětrat bez plenky. Pokožka bude mít čas vyschnout a dočasně se vyhnete nežádoucímu tření. Vybírejte vhodné oblečení, mělo by být především z přírodních prodyšných materiálů, abyste se vyhnuli přehřátí a zvýšeného pocení.
3. Ošetření pokožky mastí
Na suchý zadeček naneste vhodný dětský krém. Zkuste ten, který obsahuje kombinaci oxidu zinečnatého a D-panthenolu. Kombinace těchto dvou látek zabezpečí ochranu pokožky před množením bakterií a zároveň ji regeneruje a hydratuje. Oxid zinečnatý zůstává na povrchu pokožky a absorbuje nadměrnou vlhkost, zdravou pokožku však nevysuší.D-panthenol pokožku regeneruje a zabraňuje ztrátám vody z pokožky. Podkoží dětské pokožky obsahuje až o 80 % více vody a tím, že se plenka tře o pokožku, dochází ke zvýšení tepla a vlhkosti. Voda ze spodní vrstvy pokožky pronikají na povrch a pokožka se tak stává citlivější. Na dlouhodobější kontakt se znečištěnou plenkou pak reaguje právě začervenáním a podrážděním.
Zdroj, foto: Propanthen