Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 25.11. 2024
Dnes má svátek Kateřina
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Tipy, jak si udělat v novém roce pořádek v peněžence

26. 01. 2019 | Finance
Zhubnout, přestat s kouřením nebo zlepšit svou angličtinu – námětů na tradiční novoroční předsevzetí existuje mnoho. Co si ale jako cíl pro letošní rok stanovit zlepšení finanční situace? Ledaskomu to pomůže více než pět kilo dole či pár vět v cizím jazyce. Zkuste příští rok začít dodržovat těchto šest pravidel a připravit se na lepší finanční budoucnost.

1. Udělejte si inventuru svých financí
Začněte rok s tím, že si uděláte ve svých osobních financích přehled. Sepište si někam všechny své předpokládané příjmy, pravidelné výdaje, dluhy či další útraty, o kterých víte s předstihem, jako jsou dovolené, oslavy narozenin či příští Vánoce. Získáte tak představu, kolik peněz vám který měsíc zbude na účtu. A od toho se budou odvíjet vaše další plány.

2. Využívejte technologie
Chytrý telefon má dnes už každý. Nebojte se ho proto použít při každodenním hlídání pohybu svých peněz. Osvědčily se například aplikace v chytrých telefonech, které vám náklady a výdaje značně zpřehlední. Uživatel si v nich nastaví limitní částku, kterou může za den utratit. Když pak hranici překročí, mobilní telefon ho upozorní. Také dobře poslouží, pokud se vám nechtějí skladovat štosy papírových účtenek. Jednoduše je naskenujte a uložte elektronicky. Méně sofistikovaným, ale stejně účinným pomocníkem jsou tabulky v Excelu.

peníze v ruce3. Dejte si pozor na opomenuté platby
Půjčujeme si na auto, na laptop, na dovolenou, na svatbu. Dluhy bohužel ke každodennímu životu často patří, stejně tak jako pravidelné placení služeb. Také u těchto obou případů dbejte zvýšené pozornosti. Je nutné mít na paměti, kolik a jak často musíte zaplatit. U více či méně pravidelných plateb, jako například čtvrtletní úhrady internetového připojení, si zřiďte trvalé příkazy nebo alespoň připomínky do kalendáře. Nebudete na ně muset myslet a nestane se tedy, že se s platbou opozdíte, či na ni dokonce úplně zapomenete. Ve schránce by totiž přistála upomínka – a jak už to bývá, obohacená o nějakou nemalou pokutu. A to jsou další výdaje navíc, kterým se chcete vyhnout.

4. Korunka ke korunce aneb ohlídejte skryté výdaje
Netřeba připomínat lidové přísloví, že „kdo šetří, má za tři“. Pravidelné odkládání alespoň 10 procent svých čistých příjmů by mělo být samozřejmostí. Aby se vám ušetřené částky ještě zvedly, zaměřte se na platby služeb, které sice dlouhodobě nevyužíváte, ale zatím jste se nerozhoupali k jejich zrušení.

Odebíráte drahý časopis, z nějž s bídou přečtete jeden článek? Držíte si pevnou linku, na kterou stejně zavolá jenom jednou za rok vzdálená teta ze čtvrtého kolene? Platíte si členství ve fitku, přestože chodíte po večerech běhat zadarmo do parku? Možná se to zdá jako drobnosti, ale když se sečtou dohromady, dá se na nich měsíčně ušetřit až pár stovek, nebo dokonce tisíc.

5. Naordinujte si den bez útrat
Nic si nenalhávejme – je to opravdová výzva. Na jejím konci však stojí příjemný pocit z ušetřených peněz. Řeč je o dni bez útraty, anglicky „no spend day“. Pomůže jednak při běžném spoření, perfektně se ale hodí i pro zotavení vaší finanční situace po velkém vydání, třeba po dovolené nebo nákladné opravě rozbité pračky. Jak to funguje? „Prostě si na pár dnů v měsíci zakážu utrácet za drobnosti či zbytečné výdaje. Přinesu si do práce vlastní oběd, na film se podívám raději doma než v kině a předraženou kavárnu pro jednou minu bez povšimnutí. Rozhodně se vyplatí nechat v tu chvíli kartu doma,“ říká třicetiletá Anna, která si koncept „no spend day“ přivezla z pobytu v Americe. Po tak náročném úkolu podle ní přijdete na jeden důležitý poznatek – uvědomíte si, kolik ve skutečnosti nepotřebných věcí umíte oželet. A to se počítá.

6. Zamyslete se nad tím, co bude za pět a více let
Pokud už jste mistry každodenního spoření, měli byste také přemýšlet dál do budoucna. Ať už chceme, nebo ne, přijdou totiž mnohem náročnější výdaje, u kterých máte v hlavě, že to bude „jednou“. Typicky jde například o pořízení vlastního bydlení, svatbu či třeba studium dětí. Nebo se časem chystáte zrekonstruovat současný domov. Jenže náklady, které si předělání bytu žádá, šplhají do stovek tisíc korun, koupě nemovitosti pak několikanásobně výš. Takové množství peněz nastřádáte za půl roku jen stěží, a proto stojí za to popřemýšlet třeba o stavebním nebo jiném spoření.

Zdroj, foto: ADison



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 


Pouze přihlášení mohou vkládat komentáře. Přihlásit se.

Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles