Stále častěji se setkávám s lidmi, co mají velmi nevychované psy. A ti jsou pak na obtíž nejenom okolí, ale i svým páníčkům. Pokud se situace stane neúnosnou, často tito problémoví psi končí v útulku. Se zájmem sleduji pořad výborné cvičitelky psů Victorie Stilwell, která se věnuje napravování chyb, kterých se páníčci při výchově dopustili.
I přesto, že je pořad zaměřený především na dospělé psy, já některé věci praktikuji i s pětiměsíčním štěnětem a musím říct, že opravdu fungují.
Pokud i vy patříte k lidem, kteří si s něčím neví
rady, dovolte mi uvést pár tipů na (pře)výchovu.
1. Přivolání
Nemůžete svého pejska pouštět na volno, protože ve chvíli kdy ho odepnete z vodítka jakoby ohluchl? Pokud je to štěňátko, či je na vás velmi fixovaný, zkuste se zkrátka otočit a popoběhnout. Pamatujte, že nikdy nemůžete svého psa honit! To on vždycky musí honit vás! Další skvělý způsob je zvednout ruku nad hlavou a zavolat. Pokud v ní ještě ukrýváte oblíbený pamlsek psíka, či hračku, máte téměř vyhráno. Oba způsoby aplikuji na své štěně a mají 100% úspěch.
2. Tahání na vodítku
Pokud váš pes tahá na vodítku a nepomáhají ani povely,
okamžitě změňte směr. Pes se musí naučit, že to VY rozhodujete o tom, kam
půjdete a jakým tempem. Pokud to nepomáhá, pořiďte mu ohlávku. Protože pes
veškerý tah ovládá především hlavou, takto ho budete mít pod kontrolou.
3. Skákání po lidech
Veselé vítání návštěv doprovozené skákáním může docela obtěžovat. Pokud pes neposlouchá na povel „dolů“, jednoduše se otočte zády a nevšímejte si ho. Rychle pochopí, že skákání ne!
4. Vykonávání potřeby v bytě
Stále se váš pes nenaučil, že se čůrá venku? Musíte stanovit
pevný řád! Pes musí každý den dostávat jídlo ve stejnou dobu. Pokud ho nesní do
půl hodiny, misku mu seberte. Jedině tak
zajistíte pravidelné vykonávání potřeby.
5. Ničení věcí
Demoluje vám psisko domácnost, nebo na zahradě rozhrabává záhonky? Na vině bude zřejmě to, že se nudí. Psovi samotný pobyt na zahradě nestačí, musíte s ním chodit na procházky! Pokud bude vědět, že po příchodu z práce se mu budete řádně věnovat, nic ničit nebude. Je dobré mu poskytnout aspoň 20minutovou procházku před vaším odchodem a nechat mu k dispozici různé hračky a žvýkací kostičky, aby se mohl zabavit v době vaší nepřítomnosti. V dnešní době můžete zakoupit i různé psí hlavolamy, do kterých ukryjete pamlsek.
ChytráŽena.cz