V rámci cestování část turistů vyhledává místní kulturu v různých podobách. Jednou z možností jsou tradiční tance v dobových krojích. Obvykle lze v různých městech zažít nějaké slavnosti, kde hraje hudba, tancuje se a účastníci mají lokální typické oblečení z historie. Specifickou oblastí je kultura divokých etnik, které běžně potkat nelze. Přesto existují ojedinělá místa, kde lze spatřit organizované akce připomínající úzkoprofilovou kulturu, která je typická pro tradiční styl života. Podařilo se nám vypátrat účelovou show, kde předvádí různé tance od divokých etnik v tradičním oblečení.
Pořádaná kultura je vždy
mimo město v oblasti za několika místními vesnicemi, aby samo prostředí
vytvářelo realistický dojem života v přírodě. Nám se podařilo najít jednu takovou
akci v oblasti Bornea ve státě Sabah, který je součástí Malajsie.
Pochopitelně primitivní pódium z přírodních materiálů vhodně dokresluje
vzpomínku na dobu, kdy tak různé kmeny trávily slavnostní chvíle.
Doprovodná hudba je tvořena živou kapelou, kde každý člen hraje na dobové nástroje, které jsou sice nedávno vyrobené, ale dle dochovaných podkladů. I oni mají adekvátní oblečení, což krásně demonstruje dobu dávno minulou.
Na úvod je představena blíže kultura tanců, oblasti, odkud pochází, kmeny, kterých se týkají, popis oblečení, představení neobvyklých nástrojů a jednotlivé ukázky hraní. Tance předvádí jednotlivci, dvojice, n-tice až po celé skupiny. Některé jsou jen pro ženy, jiné pro muže, zejména ty s loveckým podtextem, ale i mixované. Podařilo se nám na zvláštní povolení natočit krátkou ukázku tance žen, kterým zahajovali společenské akce. Sehranost, přesnost rytmů, soulad s muzikou a propojenost s atmosférou naživo byla velmi emotivní – viz link:
Ačkoliv následuje opět mnoho ukázek tanců s předešlým výkladem o původu a zajímavostech, udělají si aktéři chvíli čas o pauzách mezi nimi, aby si je mohli vybraní dobrovolníci vyzkoušet. Třebaže se to zdá snadné, praktické nácviky ukázaly, že tradiční rytmy není tak snadné doprovázet pohybem. I tak je to milé zpestření návštěvníků, kteří si tuto kulturu užívají. Postupně je vystřídáno několik různých tanců od jednotlivců až po n-tice, přičemž jeden se opět odlišuje. Jde o bojový tanec mužů, který předvádí i s náčiním lovu, ochranných štítů a v čelenkách. Mimické výrazy doprovází soustředěnou agresivitu na lov, což dokáží hezky sladit nejen s muzikou v samotném tanci, ale zejména s účelovými pohyby držících předmětů. Opět velmi impozantní, působivé a hezké.
Prokládání vybraných tanců má působivou chronologii programu a pestrost za různé etnické kmeny. Tím postupně graduje zážitek posloupností obměn, avšak to nejlepší ještě na účastníky čeká, aniž to v tu chvíli tuší. Skvostným vrcholem je sladěný tanec dvojic mezi pohybujícími se bambusovými tyčemi v pravidelném rytmu, které na pozadí doprovází hudbu. Nejprve ho zahajují tanečnice, které se trefují s pravidelnou přesností mezi na chvíli vytvořené mezery bambusových tyčí, přičemž postupné zrychlování hudby, taktů a bambusových posunů vytváří úžasnou podívanou. Pak je vystřídají muži, kteří mají sice stejnou choreografii, ale celé to absolvují o poznání rychleji. Podobný typ ukázkových tradičních tanců od různých etnik je úžasnou podívanou a kulturním zážitkem, což lidem se zájmem o tyto formy akcí vřele doporučujeme vyhledat. Závěrečnou fázi v provedení žen se nám pro ukázku podařilo natočit, takže um můžete posoudit sami – viz link:
ChytráŽena.cz