Skákání na trampolíně zbožňují děti každého věku – let vzduchem je přece tak opojný! Přesto právě tahle zábava patří z dětských her k těm nejrizikovějším. Zlámané nosy z trampolíny jsou prý na dětských chirurgiích velmi frekventovaným úrazem. Bohužel i otřesy mozku, polámané končetiny (hlavně zápěstí a předloktí), pohmožděniny, spáleniny a podvrknutí. Není divu, že záchranáři téhle skákací zábavě moc nefandí… Podle odborníků a lektorů, kteří s dětmi pracují při pohybové výchově, je proto nejdůležitější malé skokany zavčas naučit dodržovat při skákání na trampolíně důležitá bezpečnostní pravidla.
Znáte zásady bezpečného pohybu na trampolíně?

Je vždy lepší, když je na trampolíně méně dětí – ideálně dvě a stejného věku. Určitě ohlídejte, aby nedošlo k situaci, kdy batole leží na trampolíně a okolo něj skáčou starší kamarádi – to je pak skoro jisté, že to nedopadne dobře.
Bonbon, ale i zip můžou být „časovanou bombou“!
I když to všem sportovcům může připadat samozřejmé, je až překvapující, kolik rodičů nechá děti vstoupit na trampolínu s „časovanou bombou“. Rodiče musí dohlédnout, aby dítě nešlo na trampolínu s bonbonem či žvýkačkou v ústech, či snad s dlouhými ozdobnými řetízky s velkými přívěsky na krku, a samozřejmě chybou je i mikina uvázaná kolem pasu s masivním zipem. Jsou to drobnosti, ale dokážou nadělat nečekaně velkou paseku. Opatrnosti je třeba i při nošení brýlí – slunečních i dioptrických. Pokud děti nosí dioptrické brýle dlouhodobě, jsou s nimi zvyklé sportovat a nijak jim nepřekážejí. To už musí být velká souhra náhod, aby brýle letěly do vzduchu... Přesto, pokud je to možné, vhodnější je brýle před divočejším skákáním odložit. Předejdete tak nejen riziku úrazu, ale i jejich poškození.
Umět padat je výhoda!
Dětem velmi prospívá, když se už záhy naučí, jak správně padat, když se „otrkají“ při cvičení a hrách v tělocvičně nebo na hřišti pod odborným vedením vyškolených lektorů. Nejdůležitější je prevence – pohybová průprava odmalička, návyk na pohyb a sport, díky kterému jsou děti obratnější, šikovnější a získávají lepší koordinaci pohybů.
Doporučujeme nechat děti skákat z překážek úměrně jejich věku a dovednostem a hlídat od počátku správný způsob doskoku a obtížnost postupně navyšovat. Malé děti je vhodné aktivně učit používání rukou při pádu vpřed, aby nedopadaly přímo na obličej.
Zdroj, foto: Monkey´s Gym