Název pohoří pochází od slova "brdo", což znamená buď zalesněný kopec nebo skalku ve tvaru tkalcovského hřebene. Hlavní dřevinou je zde smrk smíšený víceméně s borovicí, modřínem, jedlí, bukem nebo javorem klenem. Věk některých stromů je kolem 180 let. Ve zdejších kopcích nenajdete žádná turistická centra, hotely, ba ani obydlené vesnice a o průmyslu vůbec nemluvě.
Pěším turistům doporučuji výlet na Třemošnou a k vodní nádrži Pilská. Východiskem může být Orlov, osada na západním okraji Příbrami. Je v dosahu příbramské MHD, pro motoristy je pod lesem malé parkoviště.
První část cesty vede podél chatové osady společně se žlutou značkou na rozcestí Orlov. Než nás modré psaníčko vyvede na nejvyšší bod (778 m) našeho putování, musíme překonat 130 výškových metrů. Z hlavního vrcholu Třemošné je pouze omezený rozhled k severu. Mnohem hezčí a vyhledávanější je vyhlídka na úbočí zvaná Kazatelna. Stezku sem upravili již někdy v 60. letech 19. století Colloredo-Mansfeldové, jimž tato část lesů patřila. Počátkem 20. století se uvažovalo i o výstavbě rozhledny na vrcholu, k tomu již ale nedošlo, neboť zde byla roku 1927 zřízena dělostřelecká střelnice.
Z Kazatelny je výhled na blízké hornické město. A také je zde umístěna vrcholová kniha ukrytá v roztomilém domečku. Na svahu pod Kazatelnou se nachází kamenné moře, v horní partii lemované vřesem. Přestože za éry socialismu sem byl vstup zakázán, turisté z nedalekého města sem pravidelně putovali např. na Nový rok, aby zde zahájili sezonu.
Zelená značka nás pak vede takřka liduprázdnými lesy, nedaleko odpočívadla se nachází studánka resp. vydatný pramen křišťálově čisté vody. Trochu si zde připadáme jako na Šumavě. Posléze dojdeme k jedné ze tří zdejších vodních nádrží - Pilské - která slouží jako zásobárna pitné vody. Nádrž byla zřízena v polovině 19. století pro hornické a hutnické účely v nedaleké rudní oblasti. Krátce po dostavbě, při povodni po dlouhotrvajících deštích, sotva dokončená hráz praskla a způsobila katastrofu v nedaleké obci. Průběžně byla opravována a upravována, v současnosti je hráz dlouhá 380 m a zadržuje 1.600.000 m3 vody.
Příjemnou asfaltovou cestou kolem hájenky se vrátíme do Orlové. Má tu pod lesem chalupu grafik a spisovatel Jan Čáka, autor řady knih o této oblasti. Pokud se vám v Brdech líbilo, doporučuji sáhnout po některé z jeho publikací např. Toulání po Brdech, Střední Brdy - krajina neznámá atd.
V Orlové kromě turistického přístřešku, památného buku a informačních tabulí najdeme také novou vyhlídkovou plošinu. Výstup na ni je po prudkém žebříku a je to sympatické zpestření závěru cesty. Ještě zbývá dodat, že v době naší návštěvy bylo možno okraj vojenského újezdu navštívit pouze o sobotách, nedělích a svátcích. Začátkem ledna 2012 vláda rozhodla o zrušení či zmenšení zdejších prostorů využívaných armádou, takže lze předpokládat, že dojde k určitým změnám.
Nezbývá než doufat, že sem pod záminkou oživení turistického ruchu nevtrhnou podnikatelé a stavitelé betonových monster, luxusních haciend a předimenzovaných lyžařských středisek nebo bezohlední jezdci na čtyřkolkách. Lidská hloupost a nenasytnost, bohužel, nezná mezí.
Doporučená mapa: Shocart č. 17 – Brdy, Příbramsko
IKE - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz