-Komerční sdělení-
Téměř třetina Čechů uvádí, že trpí depresemi, úzkostmi či jinými psychickými obtížemi, přičemž u necelých 20 % z nich se psychické obtíže poprvé objevily nebo zintenzivnily v posledním roce. Velmi často je ale řeší nevhodně nebo vůbec. Vyplývá to z aktuálního průzkumu české platformy pro on-line terapii Terap.io, který proběhl na reprezentativním vzorku obyvatel v rámci všech krajů České republiky.
V případě, že lidé pociťují psychické obtíže, se podle průzkumu pouhých 7 % obrátí na odborníka. Přitom svému známému v podobné situaci by takové řešení poradilo 64 % lidí. Asi čtvrtina respondentů řeší své obtíže tak, že si o nich promluví s rodinou nebo přáteli a stejně velká skupina čeká, až to přejde a nedělá nic. „Zanedbání péče o duševní zdraví, ale i nevhodné, byť dobře míněné rady okolí, mohou spíše ublížit než pomoci,“ varuje zakladatel platformy terap.io Chadi El-Moussawi.

Na otázku „Kvůli čemu byste vyhledali pomoc psychoterapeuta?“ zvolila necelá polovina respondentů odpověď „Dlouhotrvající pocit neštěstí a/nebo deprese“. To ukazuje, že u nás se psychoterapie vnímá jako řešení závažných problémů. V ideálním případě by ale měla být součástí psychohygieny a cestou, jak vážným a dlouhodobým potížím předcházet. Podobně jako do posilovny nezačneme chodit až ve chvíli, kdy nám tělo přestává sloužit.
Téměř 20 % respondentů v průzkumu uvedlo, že se jejich psychické obtíže objevily nebo zintenzivnily v posledním roce a že souvisejí s pandemií koronaviru a opatřeními s ní souvisejícími. Vyhlídky do nadcházejícího roku má 11 % lidí pesimistické, tedy že se situace bude spíše zhoršovat. 52 % respondentů si myslí, že situace bude víceméně stejná a problémy, které máme teď, nahradí jiné. Zbylých 37 % účastníků průzkumu vidí budoucnost spíše optimisticky.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
