Co a kolik toho děti vypijí?
Výsledky průzkumu ukázaly, že děti ve věku 7 až 10 let pijí nejčastěji ovocný čaj (66 % dětí), vodu z kohoutku se šťávou (54 % dětí), kupované džusy (49 % dětí) a minerálky (47 % dětí). Čistou neperlivou vodu (z kohoutku nebo kupovanou) pije zhruba třetina a ochucenou vodu (kupovanou) pětina dětí. Sycené limonády si dopřává téměř čtvrtina dětí, většinou starších 9 let, u kterých se zároveň snižuje zájem o džusy a ovocný čaj.
Děti podle rodičů vypijí průměrně 1 až 1,5 litru tekutin denně, přičemž doporučené množství 1,5 až 2 litry (1 500 ml + 20 ml na každý kilogram nad 20 kg tělesné váhy) vypije pouze pětina a celá čtvrtina dětí ve věku 7 až 10 let vypije méně než 1 litr tekutin denně!
Do školy si podle odpovědí rodičů téměř všechny děti nosí pití z domova, necelá čtvrtina z nich si ho navíc kupuje ve školních automatech. Přesto se dvě třetiny rodičů domnívají, že děti během vyučování nepřijímají dostatek tekutin a žízní. Zhruba polovina rodičů má dokonce pocit, že je dětem během vyučování v pití bráněno – učitelé děti k pití naopak pobízejí jen podle čtvrtiny rodičů.
Jaké nápoje rodiče dětem kupují?
Převážná většina rodičů rozhoduje o nákupu nápoje sama a nenechá dítě, aby si vybralo to, co chce – 75 % rodičů však bere volbu dítěte v potaz. Preference dítěte je zároveň druhým nejdůležitějším kritériem rodičů při rozhodování o nákupu nápoje pro děti, i když 90 % rodičů je přesvědčeno, že děti ovlivňuje hlavně obal a reklama. Hlavním kritériem rodičů pro výběr nápoje je jejich důvěra ve značku výrobku. Doporučení odborníků se umístilo na třetím místě, následně doporučení přátel na místě čtvrtém.
Pokud jde o balení, rodiče považují za nejvhodnější plastovou láhev s uzávěrem s dětskou pojistkou (membránou) nebo se sportovním uzávěrem. Skleněnou láhev, kartonovou krabičku či sáček s brčkem upřednostňuje jen zanedbatelná část rodičů podobně jako klasický uzávěr s víčkem. Rodiče mladších dětí ve věku 7 až 8 let přitom preferují menší balení (do 300 ml), rodiče starších dětí ve věku 9 až 10 let preferují větší balení (500 ml).
Z průzkumu také vyplynulo, že maximální cena, kterou jsou rodiče ochotní zaplatit za 200 ml džusu, je průměrně 18,30 Kč. Za 500 ml ochucené vody pak průměrně 21,20 Kč.
Který nápoj pro děti je ideální?
Největší skupina respondentů se shodla na tom, že ideální dětský nápoj by neměl obsahovat žádné chemické přísady nebo éčka, zejména umělé konzervační látky, barviva a sladidla. Pro další významnou skupinu dotazovaných rodičů je u nápoje pro děti nejdůležitější chuť a obsah cukru – nápoj by měl dětem chutnat a zároveň by neměl být příliš sladký. Ideální nápoj pro děti by podle rodičů měl být také zdravý, bohatý na vitamíny. Bezvýznamný není pro rodiče ani obal nápoje, který by měl děti zaujmout a upoutat jejich pozornost. Podle rodičů je tedy ideální nápoj pro děti přírodní, chutný, nepřeslazený a zdravý.
Jaroslav Cír
výkonný ředitel
výzkumná agentura FastConnect Research
výkonný ředitel
výzkumná agentura FastConnect Research