Po počátečním boomu, kdy vysoké procento druhů vykvétá v pozdním jaře, na počátku a sklonku léta, jsou v cyklech kvetení u vysokého procenta květin hluchá období. Ale nezoufejte, jsou i květiny, které umějí tato období vyplnit a vaše záhony jsou pak dekorativní po celou vegetační sezónu.
Pokud už máte trvalkový záhon založený a potýkáte se s tímto problémem, nepropadejte panice, vše se dá napravit. Buď máte přímo v záhonu na doplnění pozdně kvetoucích trvalek stále ještě místo, nebo si ho uděláte. Určitě se mezi již vysazenými květinami najde nějaká, která se vám příliš rozrostla. Jednoduše ji zredukujte a do vzniklého prostoru vysaďte nově nakoupené druhy.
S přicházejícím podzimem se zaměřte na trvalky tohoto ročního období:
Astry (Hvězdnice) – určitě každý bude znát stálice mezi podzimními květinami. Aster je nepřeberné množství kultivarů, a to jak barevných, tak i tvarových. Mezi nimi najdete odrůdy vhodné do vlhčích i slunných stanovišť, ani skalničkáři však nepřijdou zkrátka. Astry jsou v zásadě květiny nenáročné a zahradu budou svými květy krášlit až do prvních mrazíků. Můžete si vybrat od velkokvětých až po drobnokvěté – s jednoduchými nebo plnými květy. Barvy jsou ve škále od bílé až po temně vínovou. Velmi oblíbený je například kultivar astra novobelgická, která kvete do konce října. Jedná se o vysokou, bohatě kvetoucí trvalku.Chryzantémy – lidově listopadky. Jak sám název napovídá, jedná se o dlouhodobě kvetoucí květiny. Ještě v době prosincových příprav na Vánoce budete mít v živé paměti krásu jejich květů. Vykvétají v říjnu a těšit se z nich můžete až do listopadu.
Na podzim mohou vaše záhony krášlit také trvalky, které jsou zajímavé listem, ať už z hlediska zbarvení nebo z hlediska tvaru listů. Jde o nezanedbatelný prvek, mnohé z nich si listy udrží i během zimy a vaše záhony tak nebudou působit pochmurně ani v pozdějším období.
Mateřídouška – i tato drobná rostlinka vás bude svými polštáři lístků těšit až do zimy. Je vhodná především na okraje záhonů, k lemování chodníčků nebo na zídky a skalky. Pro svou nenáročnost na stanoviště a poměrně rychlé rozrůstání ji ocení i majitelé nově založených zahrad nebo záhonů. Je také rostlinou půdopokryvnou, vytváří husté, pro plevel těžce prostupné polštáře. Tuto bylinku můžete použít místo trávníku.
Trávy – trvalky dodávající výsadbám nový rozměr, dynamiku a odlehčení. V nabídce je jich obrovské množství pro všechny typy stanovišť, do zamokřených půd, vlhka i sucha. Mají vysokou dekorativní hodnotu jak pro své listy, tak pro svá květenství. V sortimentu trav si můžete vybírat z velkého množství druhů s různě zbarvenými listy. Kromě zelené, nažloutlé, kombinace zelené a žluté nebo zelené s bílou, jsou i druhy s listy tmavě červenými až do hněda.
Levandule – snad jedna z nejoblíbenějších bylinek, která má široké využití. I levandule je stálezelená a svými stříbrnými lístky prosvětlí trvalkové výsadby. Zvláště v podzimním období, kdy je bílých a šedých odstínů málo, dodá výsadbám harmonii a vyváženost. Také v zimě bude na záhonech vypadat velmi pěkně, protože neopadává ani nezatahuje, listy na rostlině vydrží.
Šalvěj – je léčivá rostlina, která se hojně využívá také k vaření. Rostlina má antioxidační i antimikrobiální účinky a ničí karcinogeny. Pro své krásné listy ji oceníte i jako stálezelenou dekoraci.
Zdroj, foto: OBI