Před rokem 1287 se hrad dostal do držení Hertenberků - Kynžvartská větev - přijali jméno "de Kunigeswart" a ve štítu měli šraňk - závoru k zavírání silnice. Někdy mezi lety 1585-1597 byl v údolí pod hradem postaven renesanční zámek. Snad jeho nejznámějším majitelem byl kancléř Metternich. Starý zámek mu již nevyhovoval a tak byl v letech 1821-1839 přestavěn ve stylu vídeňského klasicismu - architekt Pietro Nobile. V roce 1822 poskytl Metternichovi bankéř Salomon Rothschild půjčku (dnešních asi 45 mil. EUR) , splatných na 12 let s 5% úrokem - za to dostalo všech pět bratří Rothschildů dědičný titul rakouských svobodných pánů.
A Metternich mohl dostavět zámek. Na počátku revoluce v březnu 1848 kancléř podal demisi a tříletý exil žil v Londýně. Po návratu až do své smrti 11. června 1859 pobýval často na Kynžvartu. Procházíme zámkem a dýchá na nás ta metternichovská doba. Tohle je dar - ukazuje průvodkyně na velkou vázu, ruského cara, který ji roku 1862 věnoval Metternichovi. Byla plná semen bolševníku velkolepého. Tak takhle se k nám ta potvora dostala, se kterou teď dost bezúspěšně bojujeme.
Ovšem nejvíce nás zaujal Kabinet kuriozit - Kynžvartské zámecké muzeum, které patří mezi nejstarší veřejná muzea v Evropě. Je zde přes 2 tisíce exponátů. Domorodé hudební nástroje ze severní Afriky, roh afrického nosorožce, dřevěný čínský slunečník, oštěpy z Jávy, mexický nosič dřeva. Na zadní stěně visí dva dětské obleky - knížete Metternicha a Dona Carlose ze Španělska. V mosazné lyře jsou vlasy Ludwiga van Beethovena, Lugiho Cherubiniho a Gaspara Spontiniho. Je zde i modlitební knížka francouzské královny Marie Antoinetty, torzo podmořského telegrafního kabelu ze dne Atlantického oceánu spojujícího Evropu s Amerikou, atd. Tady by se dalo šmejdit hodně dlouho, ale na to není tolik času. Poslední místností je Egyptský salonek - ve větší černé rakvi, s pozlacenou maskou a zlaceným pásem zde leží 3500 let stará mumie egyptského kněze Ken Amona - strážce pokladů faraona Thutmose III. Uf - to je tedy kuriozita. Loučíme se zámkem - sem se ještě někdy vrátíme...
Hanaj - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz