Tykání a vykání představuje pro mnohé lidi nerozlousknutelný oříšek, přitom je to docela jednoduché. Většinou víme, kdy je tykání vhodné a kdy naopak vykat. Víme ale, kdy tykání nabídnout a jestli takovou nabídku musíme vždy přijmout?
Tykání ve společnosti
Nabídka tykání představuje ve společnosti výraz přátelství a sympatií. Samotná nabídka je doprovázena stiskem ruky, případně polibkem. Samotný rituál „potykání“ je snadný, potíž je především v tom, jak odhadnout vhodnou dobu, kdy přejít od vykání k tykání. Pokud už si s někým začnete tykat, je dobré na to nezapomenout při příštím setkání – vykání poté, co přijmete nabídku na tykání, je považováno za nevhodné.
Nabídka tykání je projevem sympatií, ale měla by přijít ve správný čas a ze správné strany. Abyste se vyhnuli trapasům, musíte znát alespoň základní pravidla... Pravidla pro tykání a vykání jsou poměrně jasná. Tykáme si v rodině, s přáteli, v mládí s vrstevníky, tykáme dětem a v zájmových organizacích, tykáme si v internetových diskuzích. Tykání je někde už i součástí firemní kultury, většinou tam, kde jsou si zaměstnanci věkově blízcí. Neměli bychom tykat dospělým osobám, pokud se na tykání nedohodneme.
Kdo komu tykání nabízí?
- tykání nabízí společensky významnější osoba,
- nadřízený podřízenému nehledě na věk a pohlaví,
- starší mladšímu,
- žena muži.
Žena by měla mít právo určovat vývoj společenského vztahu a měla by tedy tykání navrhovat jako první. Snad jen velmi vážený muž má právo navrhnout tykání ženě. Mladší může požádat staršího, aby mu tykal, přičemž on sám zůstane u vykání.
Tykání je vyjádřením faktu, že se dané osoby znají, nebo jsou na podobné společenské úrovni. V převážné většině případů si tykají tyto osoby:
- Příbuzní, vesměs i poměrně dosti vzdálení. V dnešní době téměř bezvýhradně děti tykají svým rodičům. Výjimkou bývají královské páry, kde si manželé (alespoň na veřejnosti) většinou vykají.
- Děti mezi sebou.
- Kamarádi.
- Studenti. Zpravidla si tykají i studenti vysokých škol, i když je mezi nimi výrazný věkový rozdíl.
- V některých profesích a oborech spolupracovníci, jsou-li na stejné pozici a stejně staří.
- Tykání je pravidlem v některých organizacích, klubech nebo zájmových spolcích (např. Mensa, Sokol).
- Tykání se užívá na internetu v diskuzích a na fórech.
Kdy je lepší vykat?
- Obchodní jednání
- Vztah nadřízený a podřízený
- Protihráč
- Učitel a žák
Obecně lze říci, že vykání nám umožňuje mít větší odstup od druhého. Proto v případě, že chcete tykání někomu nabídnout, nejdříve zvažte, do jaké míry jste si daného prověřili a zda je vůbec tykání vhodné. Měli byste si totiž uvědomit, že vykání nelze vrátit a není možné někomu po měsíci oznámit, že si chcete znovu vykat.
Není neslušné odmítnout tykání, pokud Vám jej někdo nabídne a Vy cítíte, že byste raději zůstali u vykání. Důležitě je umět jej odmítnout a neurazit. Můžete to vyřešit například slovy: „Promiňte, ale raději bych zůstal u vykání’’. Člověk, který Vám tykání nabídl, by měl Vaše rozhodnutí plně respektovat a reagovat například slovy: „V pořádku, zůstaneme tedy u vykání.”
Vykání
je společenskou konvencí, jakousi zdí, za kterou pouštíme jen osoby, které si to "zaslouží". Je to základní
neutrální forma vyjadřování při komunikaci dospělých. Vykáním vyjadřujeme
zdvořilou úctu, ale tím, že někomu nabídneme tykání, ho vlastně poctíme daleko
víc, protože ho přijmeme do své "rodiny".
ChytráŽena.cz