Fleece je jednoznačně materiál, který děti milují, protože je měkký a mít ho na sobě je pro ně stejně příjemné jako hladit plyšovou hračku. Tento hřejivý materiál s oboustranným vlasem je navíc velmi lehký, protože má nízkou gramáž i při vyšší tloušťce pleteniny. Existuje řada druhů fleeců, velmi oblíbený je například Polar fleece, ze kterého se zhotovují mikiny i dětské overaly.
Praktické detaily ocení děti i rodiče
Současné fleecové mikiny svými vzory i střihy často připomínají svetry. Nechybí u nich kapsy na zip ani praktické otvory pro palce ve spodních částech rukávů. Hlavní zipy jsou samozřejmě vybaveny krytkou, chránící bradu a krk před poraněním.
Skvělé řešení druhé vrstvy u nejmenších dětí pak představuje praktický fleecový overal, ve kterém batoleti při lezení po čtyřech a jiných, pro tento věk typických, pohybových aktivitách netáhne na záda. Výhodou jsou i náplety a šikovně umístěné patentky ve dvou řadách, díky nimž overal vydrží dítěti přes dvě velikosti.
Rostoucí oblečení šetří rodinný rozpočet
Také při výběru oblečení pro starší děti můžete ušetřit. Stačí, když jim vyberete o něco větší svrchní bundu, aby vydržela přes dvě sezony. Do ní nejprve kupte fleecovou mikinu, která dítěti dobře sedne. Za rok ji pak jednoduše vyměníte za větší velikost. Rozteč patentů je stále stejná, takže se obě mikiny dají do bundy jednoduše vepnout
A na jaké další materiály a novinky bychom rodiče rádi upozornili?
Na jaro se budou hodit lehké bundy s polyuretanovou membránou. Dají se nosit celoročně, hodí se do školy i na výlety. Jsou nepromokavé, větruodolné, prodyšné a většinou i oděruvzdorné, takže se hned tak neroztrhnou. Ideální zvláště pro akčnější kluky pak budou nepromokavé kalhoty z větruodolného prodyšného materiálu s povrchem odpuzujícím vodu a špínu. Jedná se o kombinaci Taslan, polyester a polyurethane coating.
V nadcházejícím jarním období spojeném s častými přeháňkami udělají nenahraditelnou službu dětské palčáky do deště, které jsou zcela nepromokavé. Tenhle, u nás zatím nepříliš rozšířený, segment rukavic je pro svou praktičnost velmi oblíbený ve skandinávských zemích, ale také v Nizozemsku či Německu. Nepromokavé rukavice vypadají podobně jako zimní palčáky, ale nemají podšívku a dají se použít celoročně kdykoliv, když prší nebo je sychravo. Dítěti v nich neprochladne ruka a bez problémů si v nich může hrát venku i za mrholení nebo za slabého deště.
Pro zajímavost:
Nepromokavost udává výšku vodního sloupce, při kterém tkanina propustí kapky vody. Podle EN je materiál nepromokavý, odolá-li tlaku 1 300 mm vodního sloupce. Ovšem tato hodnota rozhodně nestačí (např. při kleknutí na zem vzniká tlak okolo 15 000 mm). Proto je lepší vybírat materiál s co nejvyšším vodním sloupcem. (Měřeno podle ISO 811).Zdroj, foto: Ski a Bike Centrum Radotín