Správná hospodyňka uklízí vlastně neustále, takže ji pak ani větší (třeba předvánoční) úklid nezaskočí. Každá přece chceme mít domácnost jako ze škatulky.
Jenže… Nic se nemá přehánět - a představte si, že to platí i o úklidu! Opravdu, tohle nevymyslel žádný líný muž; teorie o pozitivním vlivu špíny je podložena již několika světovými vědeckými studiemi. Například britští vědci dlouhodobě pozorovali 11 tisíc dětí z různých domácností. Závěr jejich výzkumu není myslím ani moc překvapivý: děti z příliš pořádkumilovných domácností trpěly více na astma a různé vyrážky, ekzémy a alergie. Oproti tomu děti, jejichž rodiče jsou k čistotě shovívavější, byly i celkově zdravější. Pokud je totiž imunitní systém v rozumné míře vystavený různým bakteriím a parazitům, jen pak se může správně vyvíjet a je silnější.
Problém je, že dnes na rozdíl od dob našich babiček žijeme v téměř sterilním prostředí. Každý náznak špíny okamžitě likvidujeme - pomocí chemikálií… Málokterá z nás už na prach použije jen obyčejnou prachovku a namísto horké vody a octa raději saháme po „účinnějších“ (nejlépe značkových) prostředcích. Pračku pro jistotu nastavujeme na nejvyšší teplotu. Maminky běhající stále za svými ratolestmi s hygienickými ubrousky v ruce nejsou žádné výjimky. Chceme naše děti chránit, chceme, aby byly zdravé, ale ve skutečnosti je tímto přístupem více vystavujeme riziku vzniku různých onemocnění.
Jak tedy mít čistou domácnost a zároveň zdravé děti? Jednoduše: stačí zvolit zlatou střední cestu. Nemusíte denně celý byt včetně jeho obyvatelů „dezinfikovat“. Nechci tím říct, že máte přestat uklízet, nemýt se a děti nechat pojídat smetí (i když moje spolužačka ze základky, která s oblibou pojídala listí, hlínu a jiné dary přírody, byla snad nejzdravější dítě na celé škole). Jen to chce zapojit zdravý rozum a dbát na dodržování základních hygienických návyků. A co potom s vyšetřeným časem? Můžete ho věnovat třeba hrám se svými dětmi nebo ho více trávit s Chytrou ženou…
Autor:uznevim