Když se člověk nalézá v životní etapě, v níž se cítí dobře, většinou navození klidu a pohody je snadné a přirozené, horší to ale je, když se nacházíme ve stresu, řešíme nějaké problémy a nebo cítíme, že musíme udělat nějaké zásadní životní rozhodnutí.
Když lidé popisují, co cítí ve stavu napětí, pak často zmiňují jak psychické, tak i fyzické projevy. Někteří hovoří o pocitech roztěkanosti, chaotičnosti nebo o vzrůstajících obavách či tísni, jiní zase spíše o sevřeném žaludku, bušícím srdci nebo bolavé hlavě. Někdo vnímá tyto stavy spíše izolovaně, jiný přemýšlí o souvislostech s tím, co právě prožívá.
V případě poruch plodnosti jde často o situaci, kdy lidé procházejí léčbou, která je náročná fyzicky, psychicky, časově i finančně. A právě u dlouhodobých problémů je zcela namístě nečekat až na jejich zdárné vyřešení, ale pracovat souběžně i na řešení nebo zmírnění projevů stresu.
Někomu postačí naslouchat dobře svým potřebám a využít svých přirozených a osvědčených způsobů relaxace (odpočinek, pobyt v přírodě, poslech hudby), jiný zkusí relaxovat v prostředí, které je přímo pro relaxaci vytvořeno a najde úlevu například v solné jeskyni, u maséra anebo se naučí speciální relaxační cvičení.
Zvláště pro ženy, které procházejí víceletou léčbou neplodnosti, je umění naslouchat svým vlastním potřebám někdy velmi obtížné – pocit zodpovědnosti vůči léčbě, nejbližší, kteří podporují v tom, že „je potřeba dále bojovat„, snaha „udělat radost„ manželovi a rodičům a konečně otěhotnět, pocity méněcennosti vůči jiným ženám-matkám…. Jen jediná položka ze zmíněného výčtu může stačit k tomu, že pohoda a vlastní potřeby jsou dlouhodobě odkládány na později a takřka pozapomenuty a hlásí se pak v podobě průvodních příznaků stresu.
Relaxace sama o sobě neřeší celý problém, může však pomoci v přípravě na některé léčebné zákroky, poskytnout odpočinek a především chvilku, kdy můžeme být sami se sebou. Ve chvílích uvolnění pak může přijít i nový náhled na životní situaci, v níž se člověk nachází.
Například v projektu Ratolest, kde se zaměřujeme na psychosociální podporu a pomoc párům s poruchami plodnosti, nabízíme relaxaci (konkrétně nácvik autogenního tréninku) jako jednoduchou a přitom účinnou doplňkovou techniku k běžně poskytovanému poradenství a terapii.
Odpověď na otázku, položenou v nadpisu článku tedy zní:
ano, relaxace je velmi dobrou podpůrnou metodou na cestě k dítěti.
ano, relaxace je velmi dobrou podpůrnou metodou na cestě k dítěti.
10. června 2008 - Poradna Ratolest - den otevřených dveří
Autorka: Lenka Šimková
vedoucí projektu Ratolest
www.g-i.cz/ratolest
www.projekt-ratolest.info