Dokumentární dobrodružství na Prima ZOOM. Vyberte si, co vás baví, a zapněte si nejoblíbenější dokumentární kanál.
Unikátní dokumenty na Prima ZOOM pro 12. týden:
22. 3. 21.00 – Anthony Bourdain: Neznámé končiny XI (Západní Virginie)
Jedenáctá řada oblíbeného kulinářského cestopisu Neznámé končiny je předposlední, kterou natočil světoznámý a velice oblíbený šéfkuchař, žurnalista, cestovatel a dokumentarista Anthony Bourdain předtím, než v roce 2018 tragicky spáchal sebevraždu. Ve společnosti charismatického průvodce se setkáme s pyšnou a často opomíjenou místní kulturou Západní Virginie. Ochutnáme pestrý výběr masa v progresivním jihoamerickém státě Uruguay. Na skalnatém kanadském ostrově Newfoundland objevíme magické místo plné ryb a divoké zvěře. A podíváme se také do Arménie, Hongkongu, německého Berlína nebo společně s režisérem Darrenem Aronofskym do exotického Bhútánu.
27. 3. 20.00 – Srdcaři na severu (Jak rozesmát pánaboha)
Během natáčení srdcařských dokumentů to obvykle chodí tak, že kameramani s režisérem toho při natáčení hodně najezdí a zažijí, zatímco střihač čeká doma na natočený materiál, se kterým pak tráví týdny ve střižně. Tentokrát jsme se to rozhodli změnit! Střihač Pavel Šístek a kameraman Ondřej Hošek mají totiž jednu společnou vášeň – cyklistiku. Ani jeden z nich ještě nebyl na Islandu, tak bylo jasné, kam společně vyrazí. Režisér Miroslav Náplava zase vyrazil s partou zkušených polárníků, Petrem horkým, Markétou Marvanovou a Adamem Záviškou, do Finska, kde přešli národní park Oulanka. Do natáčení pak nečekaně zasáhla celosvětová pandemie covid-19. Režisér Woody Allen řekl: „Chceš-li boha rozesmát, prozraď mu svoje plány.“ Ale život běží dál a na obzoru jsou nová, neuvěřitelná dobrodružství…
27. 3. 21.30 – Zámky proti nacistům
Ve Francii stojí zámky, které jsou jejím symbolem. Přečkaly dlouhá staletí a proslavily se po celém světě: Versailles, Louvre, Saint-Germain-en-Laye, Vincennes, Chambord… Ale jedna nevídaná událost všechno ohrozila. Řeč je o druhé světové válce, konkrétně o červnu roku 1940. Tehdy nacistická armáda okupovala Paříž. Adolf Hitler navštívil město, aby oslavil válečné vítězství. Na Eiffelově věži a paláci ve Versailles zavlála rudá vlajka se svastikou. Boje se přenesly ze země na oblohu a francouzské zámky se najednou dostaly do obrovského nebezpečí. Hermann Göring, který byl kromě nacistického politika také sběratelem umění, zorganizoval rozsáhlé plenění s cílem získat cenné umělecké předměty a rozšířit si vlastní sbírku.
Tím ohrozil samotnou podstatu francouzského kulturního dědictví. Jako by to nestačilo, Hitler byl pevně rozhodnut vystavět obří muzeum v Linci, kde chtěl shromáždit největší poklady okupované Evropy. Nejznámější francouzské hrady a jejich klenoty mohly navždy zmizet z povrchu zemského. Jak se jim podařilo čelit nacistické invazi? Díky jakým tajným operacím se jejich kamenným zdem, ozdobnému zlacení, drahocennému dřevěnému nábytku, mramorovým sochám a majestátním schodištím podařilo uniknout zničení? Co se stalo s tak vzácnými mistrovskými díly, jako je Mona Lisa? Muži a ženy zapojení do hnutí odboje neváhali a zachránili dědictví Francie.