Na jaké unikátní dokumenty se můžete
na Prima Zoom těšit ve 20. týdnu?
14. 5. 20.00 – Anthony Bourdain: Neznámé končiny IV (Vietnam)
Zcestovalý dobrodruh Anthony Bourdain se vrací v další řadě oblíbeného seriálu. V Šanghaji se zblízka seznámí s klasickou domácí kuchyní i s místními obyvateli. Přímo v newyorském Bronxu narazí na pestrý svět rozmanitých kuchařských stylů. První jihoamerickou zemí, do níž zavítá, se stává Paraguay. Jako by to nestačilo, přímo na místě vede vyšetřování tajuplné minulosti vlastního pra-pra-pra pradědečka. Ve Vietnamu si prohlédne tržiště i pověstné tunely, které tady zůstaly po konci krvavé války. V Tanzanii zažije typické africké safari a ochutná zanzibarskou pizzu. Na Jamajce neodolá karibským delikatesám. A dokonce vyrazí až do Íránu, kde poznává místní kulturu, zvyky a pokrmy v metropolích Teherán a Isfahán.
14. 5. 22.00 – 14 minut od Země
Hrdinou tohoto příběhu je pětapadesátiletý vedoucí společnosti Google jménem Alan Eustace. Jinými slovy muž, který se rozhodl vynalézt přelomovou vesmírnou loď, sestrojit ji, vyletět s ní až do stratosféry, pak z ní vyskočit volným pádem a jenom tak mimochodem při té příležitosti překonat několik světových rekordů. Celá jeho mise navíc probíhala tajně a mimo pozornost veřejnosti i médií, až donedávna. Alan se svým špičkovým týmem posouvá hranice vědy a techniky: testuje inovativní pohonná zařízení i nový prototyp skafandru, tak, aby dokázal přežít volný pád z hranice vesmíru položené 14 minut od Země. Stejnojmenný film zachycuje velkolepé přípravy, rozhovory s odhodlaným hlavním hrdinou i jeho pomocníky, včetně bývalého šéfa Googlu Erica Schmidta, exkluzivní dosud neuveřejněné záběry Alanova startu i jeho dechberoucí, nervy drásající seskok.
16. 5. 21.00 – Planeta slepic
Milostný příběh člověka a slepice trvá už pět tisíc let. Jak to, že se tak neprůbojnému lesnímu zvířeti podařilo dobýt všechny kontinenty i území? Jak se ze slepice stal nejrozšířenější a nejpestrobarevnější pták na světě? Na Zemi dnes žije 52 miliard slepic. To je sedmkrát více než čítá populace člověka. Dokonce ani většina dalších druhů divokých ptáků se nemůže pochlubit tak hojnými počty. Slepice a kohouti kolem nás mají různé barvy, podoby, a dokonce i povahy. Ale jen málokdo ví, jak vypadá jejich každodenní rutina. Kuře může vést různorodý život na těch nejpodivuhodnějších místech – v klecích uvnitř brazilských hangárů, pod otevřenou oblohou na anglickém venkově, za branami filipínských výcvikových center, v hloubi bunkrů opevněných proti případné apokalypse nebo na střechách newyorských domů. Ve filmu Planeta slepic prozkoumáte tajemství společného soužití člověka s kuřaty a odhalíte veškerá tajemství bezkonkurenčního úspěchu slepic. Vydejte se po stopách evolučně nejúspěšnějšího ptáka.
16. 5. 23.00 – Divoký západ s Robertem Redfordem (Směr západ)
Divoký západ byl brutálním světem kovbojů, indiánů, desperátů a rychlých pistolníků. Země dodnes zůstává zbarvená doruda krví jejich příběhů a legend. Prohnali se tudy všichni od Jesseho Jamese přes Billyho Kida až po Butche Cassidyho a Sundance Kida. Tito muži jako první prožili americký sen a jako první pro něj také zemřeli. A kdo jiný by se tedy měl stát naším průvodcem po Divokém západě než slavný herec a znalec Robert Redford, který si Sundance Kida zahrál ve filmu? Redfordovo nadšení, znalosti a vášeň pro Divoký západ se staly základem všech osmi epizod strhujícího dobrodružného seriálu. A svou troškou přispělo i dalších osm statečných herců: Ed Harris, James Caan, Kris Kristofferson, Mark Harmon, Tom Skerrit, Tom Selleck, Burt Reynolds a Kiefer Sutherland. Západ byl před svým dobytím ovládán krvelačným gangy, které mezi sebou nemilosrdně válčily o území. Bylo to období amerických dějin, jenž nemá v dějinách obdoby. Tehdy mohl kdokoli přicválat do neznáma a urvat si pro sebe všechno, co chtěl – za předpokladu, že byl kvůli tomu ochotný bojovat na život a na smrt. Divoký západ se nakonec stal tím, co ve své době definovalo americkou identitu. Ale nešlo to jen tak pro nic za nic. V zemi bez spravedlnosti dlouho vládli ti, co měli sílu a moc. Všechno se točilo kolem nenasytnosti a peněz. To, že měl někdo právo na své straně, ještě nic neznamenalo. Záleželo na jediném: kdo dokáže rychleji tasit kolty a střílet.
17. 5. 20.00 – Smrt z nebes
Bombardér B-29 Superfortress „Enola Gay“, který pilotoval Paul Tibbets, shodil 6. srpna 1945 na japonskou Hirošimu první atomovou bombu použitou v boji. Díky tomu rychle skončila druhá světová válka. Ale tento příběh začíná už o tři roky dříve – 17. srpna 1942 na nebi nad francouzským městem Rouen, kde ten samý pilot vedl první bombardovací misi v okupované Evropě za bílého dne. Netrvalo dlouho, další nálety dostaly zelenou a navždy změnily evropskou krajinu i druhou světovou válku. Snímek Smrt z nebes nabízí neuvěřitelné archivní záběry, dosud neuveřejněné vzpomínky svědků a vypráví o masivním bombardování, které proměnilo tvář války od Rouenu po Hirošimu.
18. 5. 20.00 – Bahamské hlubiny (Mangrovy)
Prozkoumejte krásu bahamských hlubin a seznamte se s obyvateli bahamských ostrovů. Za hranicí bílých písečných pláží a pod hladinou idylických želvích vod leží jedno z nejdivočejších přirozených prostředí světa. V obrázkově krásném království však vládne nejenom život, ale i smrt. Ambiciózní šestidílný seriál Bahamské hlubiny zachycuje nekonečný boj o obživu v geograficky výjimečném prostředí, které má přímý vliv na místní faunu. Výjimkou nejsou četné druhy žraloků od dlouhoploutvého přes tygřího, bělavého a kladivouna až po vouskatého – ani mořské želvy, leguáni, delfíni, velryby nebo plameňáci. Ti všichni mají k Bahamám zvláštní vztah.