Poznáte sílu sopek, čeká vás střet papeže s Hitlerem, tajemství říše mravenců, překrásná divoká příroda i první programátorka. Ale tím zdaleka nekončí parádní podívaná na Prima ZOOM.
Na jaké unikátní dokumenty
se můžete na Prima Zoom těšit ve 23. týdnu?
4. 6. 22.00 – Síla sopek (Období bez léta)
V šestém století před naším letopočtem došlo k záhadným proměnám počasí, které způsobily pokles teploty, nedostatek úrody a hladomory v různých koutech světa. To všechno mohlo být důsledkem velkých sopečných erupcí hluboko v tropech. Otázkou je: může místní přírodní katastrofa ovlivnit globální počasí, a tím pádem i další vývoj historie? Dvoudílný dokument Síla sopek využívá napínavé rekonstrukce i jedinečnou digitální animaci a má v této věci naprosto jasno: některé sopky jsou nebezpečnými spícími obry. Můžou se probudit rychleji, než si myslíte, a v nejhorším možném případě spustit smrtící sérii katastrofálních událostí. Nenechejte si ujít tuto pečlivou analýzu a odhalíte, jak výbuch jediného vulkánu zřejmě zapříčinil období několika roků bez léta také známé jako Malá doba ledová. Dozvíte se také, proč se někteří lidé dobrovolně rozhodnou žít ve stínu „hořících hor“, i když dobře ví o tom, co jim hrozí.
5. 6. 20.00 – Papež versus Hitler
Vzrušující a napínavý celovečerní film rozebírá jeden z méně známých příběhů druhé světové války o roli Vatikánu v tajném spikleneckém plánu na zabití Adolfa Hitlera. Zatímco Hitler uvažoval o přímém útoku na samotného papeže, jeden z jeho nejstatečnějších válečníků zase připravoval atentát na Vůdce. Katolicky založený plukovník Claus von Stauffenberg byl vážně zraněn během bojů v Tunise. Když se zotavoval, složil slib zasvětit zbytek svého života tomu, že ukončí ten Hitlerův. Jeho odvážný čin byl takřka úspěšný a stal se vyvrcholením dlouhé snahy useknout hlavu nacistické zmije. Avšak Hitlerova pomsta byla rychlá a zběsilá. V nejtemnějších dnech druhé světové války padl na Baziliku svatého Petra ve Vatikánu stín hákového kříže. Hitler držel papeže v obležení. Svatý otec přesto tajně pracoval na protiútoku. Piovi XII. bývá často vyčítáno, že přešel holocaust mlčením. Ale našly se důkazy, které naznačují, že Piovo mlčení bylo ve skutečnosti chytrou lstí. A že muž přezdívaný „Hitlerův papež“ mohl ve skutečnosti usilovat o Vůdcův život.
6. 6. 21.00 – Říše mravenců
Mravenci jsou fascinující stvoření, která si vytváří neobyčejně složitá společenství. Jak dokáže druh v tolika ohledech podřízený člověku dosáhnout tak velkých úspěchů? A jak by se z toho mohli lidé poučit? Říše mravenců zve na návštěvu do milionové mravenčí kolonie umístěné ve speciálně zkonstruovaném skleněném mraveništi. Díky ní můžeme pozorovat dění uvnitř nejtajemnějšího společenstva tak, jak to nikdy předtím nebylo možné. Nejnovější filmařské techniky do nejmenších detailů odhalují chování jednotlivých mravenců od královen přes dělníky, až po vojáky. Dozvíte se, co se stane, když mraveniště přijde o královnu, jak si mravenci dokážou poradit se složitými matematickými problémy lépe než počítače a možná i jak bychom se jimi mohli inspirovat.
9. 6. 20.00 – Divoký sever (Lesy)
Mini série Divoký sever postupně prochází třemi různými biotopy: hlubokými lesy, po rozeklaném pobřeží a srdcem vysočiny, kterou vytvarovala doba ledová. To je obraz krajiny, jež se odráží hluboko v duši Skandinávie a vznáší se před očima jako okouzlující ilustrace z dobře známých pohádkových příběhů. Stejně jako ikonická zvířata. Jejich přítomnost je nezanedbatelná v každé ze tří epizod Divokého severu. Potkáme jich mnoho, ale jen několik z nich dokonale ilustruje skutečný charakter jednotlivých biotopů.
9. 6. 21.00 – Krásy jižní Afriky (Mys Dobré naděje)
Na jediném místě na světě se střetávají vedra s chladnem, vyprahlé pouště s hustě zarostlými tropy, Afrika s Antarktidou. Tím místem je jižní Afrika, která je stejně rozmanitá jako zbytek celého kontinentu! Je to místo plné otazníků a otázek: proč tady žijí tučňáci, kteří mají rádi chladno, bok po boku s pštrosy zvyklými na poušť? Jak to, že se tady daří nejen mořským šnekům, ale i chameleonům? Jižní Afrika je zemí výrazných geografických prvků a klimatických extrémů, které jsou zárukou exotické přírody vždy plnou nečekaných překvapení.
10. 6. 23.00 – Hraběnka Ada: První programátorka
Bylo to značně nepravděpodobné, ale Ada Lovelace se nečekaně stala počítačovou průkopnicí. V tomto snímku se dr. Hannah Fryová rozhodla přiblížit divákům Adin pozoruhodný život. Narodila se na začátku 19. století do šlechtického rodu, stala se prominentní osobností společenského života, pronásledovaly ji skandály a získala přezdívku „kouzelnice s čísly“. Vychutnejte si úchvatný příběh o tom, jak se díky jejímu životu obdařenému genialitou, ale sužovanému nemocí a závislostí, zrodila moderní éra počítačů. Doktorka Hannah Fryová kráčí po stopách Adina spojenectví s otcem počítačů Charlesem Babbagem. Ten vynalezl první parou poháněné počítače na světě, ale byla to až Ada, kdo dokázal využít jejich potenciál naplno. Ještě během života byla Ada známá jen jako dcera nechvalně proslulého romantického básníka Lorda Byrona. Až pozdější generace dokázaly díky rozvoji moderních technologií naplno ocenit její přinos a pochopit její vizionářské myšlenky. Ada zdědila jedinečnou kombinaci poetické představivosti a racionální logiky – a díky tomu se stala dokonalým prorokem digitálního věku.