Po zimním odpočinku je nyní v únoru nejvyšší čas začít s přípravami na jaro. Zcela jistě má v tuto dobu každý zahrádkář již jasno v tom, co a kde bude na své zahrádce pěstovat. Nyní nastává ta pravá doba na dokoupení semen, přípravu sadbové zeminy a plánování kdy začneme s předpěstováním sazenic pro rychlenou jarní zeleninu a květiny.
Začátkem měsíce února si odebereme štěpy a rouby jabloní a hrušní.
Připravíme si truhlíky se zeminou na setí letniček a zeleniny k rychlení.
Přihnojujeme záhony, ovocné stromy a trávníky.
Provzdušňujeme půdu.
Obracíme kompost.
Ve vytápěném skleníku kontrolujeme, zda se v něm nevyskytují škůdci a neustále likvidujeme nejen škůdce, ale i nemocné rostliny a opadané listy z rostlin, které jsou zdrojem plísní a chorob i případným úkrytem pro škůdce.
Vysazujeme ovocné stromy a rybízy (nejlépe 10., 27. a 28. 2.).
Začínáme s přesazováním pokojových rostlin a přidáváme jim vláhu.
Od 2. do 4. února je nejlepší období na setí ředkviček ve vytápěném skleníku.
Očistíme trávníky od spadaného listí, přihnojíme a provzdušníme a vyrovnáme prohlubně v trávníku. Popelem ze dřeva likvidujeme mechy.
Kmeny stromů natíráme vápenným mlékem, aby byly chráněny před zimním sluncem.
5. a 6.2. je ideální den na setí voskovek,petúnií, salvií, hlíznatých begónií a přesazování zakořeněných podzimních řízků muškátů. Jsou-li muškáty příliš bujné, zaštipujeme je, aby více zesílily.
7. února pokud možno nepracujte ani s půdou, ani s rostlinami, byla by to práce zcela zbytečná, není dle lunárního kalendáře příznivý den na žádnou takovou činnost.
8. února je ideální den na setí rané zeleniny a zalévání, další vhodné datum je 15. – 17. únor. V tyto dny je také vhodné osít na podzim zryté záhony zeleným hnojivem, které po vzejití zaryjeme.
18. a 19. února zasejte papriky a rajčata, také 27. a 28. 2., ale nevysévejte salát, nevytvořily by se mu „srdíčka“. Můžete také nechat semena naklíčit na navlhčené buničité vatě v petriho misce a pak je teprve vpravit do zeminy.
Okna svých domů a bytů si můžeme začít oživovat rychlenými jarními květinami (primule, narcisy, hyacinty,….) nebo řeřichou, pažitkou a jinými kuchyňskými bylinkami.
Chceme-li se zbavit plevele v záhonech, je nejideálnější 10.2. obrátit půdu, a poté zopakovat mezi 20. a 22. 2. Tím se plevel zničí.
Ve dnech 20. - 22. února je vhodná doba na odběr kořenových řízků rostlin, které zakoření snadněji. V tyto dny si také chystáme záhony na setbu a výsadbu, a na boj proti škůdcům žijícím v zemi.
23. a 24. února je vhodná doba na boj proti škůdcům žijícím na povrchu – stříkáme vhodnými postřiky proti strupovitosti, padlí, mšici, ploštici a obaleči. Také pečujeme o růže – seřízneme, očistíme a přihnojíme. Máme-li v plánu množit keře řízky, v těchto dnech odebrané řízky lépe zakoření, obzvlášť máte-li připravenou tu správnou zeminu a každý řízek před zapíchnutím do zeminy namočíte do stimulátoru pro zakořenění. Půda musí být vlhká, ale ne přemokřená, řízky by plesnivěly a uhnívaly, ale je-li půda příliš suchá, řízky zasychají. Ideální je půda navlhlá.
25. a 26. února je den pro ozdravění nemocných stromů, které ošetříme odstraněním nemocných částí. Také sestřihneme okrasné trávy.
28. února nepracujeme ani s rostlinami ani s půdou.
Pokud jste stihli výše uvedené práce na své zahrádce, můžete být spokojeni a v klidu si vypít dobrý čaj nebo kávu a relaxovat u Chytré ženy.
Jarmila Hašková – čtenářka
ChytráŽena.cz